Bydgoszcz
3C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 4 • L 2
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPółnocny wiadukt na Wojska Polskiego do remontu. Inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych
wiadukt wojska polskiego bydgoszcz
05.01.2021 | 10:18

Północny wiadukt na Wojska Polskiego do remontu. Inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych

Na zdjęciu: Przeprawa nad jarem Niziny powstała pod koniec lat 70. XX wieku.

Fot. ZDMiKP

Po czterech latach od zakończenia przebudowy południowej przeprawy w ciągu ulicy Wojska Polskiego, w 2021 roku rozpocznie się kompleksowa modernizacja wiaduktu północnego, na którym znajduje się jezdnia w kierunku Ronda Kujawskiego. Stary obiekt zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowa konstrukcja. Koszt prac wyceniono na ponad 20 milionów złotych.

Przebudowa południowego wiaduktu w ciągu ulicy łączącej Wzgórze Wolności, Wyżyny i Kapuściska rozpoczęła się w lipcu 2016 roku i trwała do maja 2017 roku. W jej ramach wymieniono filary, położono nowe przęsło wykonane ze stali, wybudowano prawoskręt w kierunku alei Jana Pawła II oraz wykonano chodnik z drogą rowerową, który zastąpił prowizoryczną drogę wygrodzoną od jezdni barierkami z betonowym fundamentem.

Drogowcy od kilku lat planowali również remont wyeksploatowanej przeprawy północnej. Czteroprzęsłowy obiekt o szerokości ponad 12 metrów i łącznej długości 112 metrów został wybudowany w 1978 roku – kapitalny remont przeszedł on w 1992 roku. Z czasem stan techniczny obiektu zaczął się pogarszać – w 2019 roku ZDMiKP wprowadziło ograniczenie ruchu dla pojazdów o wadze powyżej 3,5 tony oraz ograniczenie prędkości do 30 km/h. Pod koniec ubiegłego roku cały obiekt musiał zostać dodatkowo podparty od dołu metalowym rusztowaniem.

Jak wiemy z zapisów tegorocznego budżetu miasta, na przeprowadzenie kompleksowej modernizacji wiaduktu w ciągu Wojska Polskiego przeznaczono 21 milionów złotych. Jeszcze przed Sylwestrem – dokładnie 30 grudnia – zarząd dróg ogłosił przetarg na przeprowadzenie prac na przeprawie północnej. – Wykonawca będzie musiał przeprowadzić rozbiórkę obecnego obiektu i wybudować w tym miejscu nowy. W ramach zadania powstaną też nowe chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie uliczne – podkreśla ZDMiKP. Termin otwarcia ofert na ten moment wyznaczono na 25 stycznia, ale z uwagi na konieczność odpowiedzi na pytania firm budowlanych może on zostać przesunięty.


CZYTAJ TAKŻE: ZDMiKP ogłosił przetarg na podparcie Wiaduktów Warszawskich


Prace na Wojska Polskiego miałyby rozpocząć się wiosną. – Dotychczasowy obiekt będzie rozebrany w 20 tygodni od daty podpisania umowy z wykonawcą – przekazują drogowcy. Podczas modernizacji wiaduktu północnego ruch pojazdów zostanie przełożony na istniejący wiadukt południowy, co wiązać się będzie z tymczasowym przejazdem przez istniejące torowisko. Ruch tramwajowy na tym odcinku będzie natomiast odbywał się bez zmian. ZDMiKP podkreśla, że nowy wiadukt ma powstać do połowy 2022 roku.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ska
Gość
Ska

Co to za modernizacja? To zburzenie i podstawienie nowego!

Powiązane treści