Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rząd przyznał Bydgoszczy dwa miliony złotych. Na jaką inwestycję?

Dodano: 16.09.2023 | 10:36

Na zdjęciu: Rząd rozstrzygnął szóstą edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Miasto Bydgoszcz otrzymało dwa miliony złotych dofinansowania w ramach szóstej edycji Programu Inwestycji Strategicznych obejmującego tereny dawnych PGR-ów. Środki zostaną przeznaczone na budowę infrastruktury pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Toruńskiej. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji programu skierowanej do terenów popegeereowskich Bydgoszcz nie otrzymała ani złotówki.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Do tej pory rozstrzygnięto sześć edycji programu, z czego niektóre dotyczyły konkretnych miejscowości – na przykład tych, na terenie których znajdowały się Państwowe Gospodarstwa Rolne. Taką miejscowością jest również Bydgoszcz: funkcjonował tu dział administracyjny Zjednoczenia Przedsiębiorstw Rolnych oraz zlikwidowane w 1992 roku Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze przy ulicy Chemicznej.

Pierwsza „popegeerowska” edycja programu została rozstrzygnięta latem ubiegłego roku. W jej ramach ratusz złożył wniosek o dotację na przebudowę ulicy Toruńskiej w rejonie Łęgnowa na kwotę siedmiu milionów złotych; rząd nie przyznał jednak dofinansowania na ten cel. W tegorocznej edycji skierowanej do obszarów po PGR miasto ponownie aplikowało o pieniądze na budowę infrastruktury pieszo-rowerowej wzdłuż Toruńskiej na odcinku od 8,6 do 9,2 km. Tym razem rząd zdecydował się przyznać Bydgoszczy wsparcie w wysokości dwóch milionów złotych.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości naprawia błędy poprzedników i wyrównuje szanse, dzięki dodatkowym środkom na inwestycje. Moje rodzinne miasto otrzyma środki na wyczekiwaną rozbudowę ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy – cieszy się minister w Kancelarii Premiera i kandydat z listy PiS do Sejmu Jarosław Wenderlich. Czy polityk będzie też ogłaszał dobre wieści po rozstrzygnięciu kolejnej edycji PIS „Polski Ład”? Przypomnijmy, że w sierpniu urząd miasta zawnioskował o kolejne środki z budżetu państwa: 30 milionów na kolejny etap rewitalizacji bulwarów nad Brdą (od mostu Pomorskiego do mostu Kazimierza Wielkiego), 8 milionów na budowę kąpieliska w Parku Centralnym przy obiektach Sisu Arena i Immobile Łuczniczka oraz dwa miliony na dokończenie rewitalizacji parku Witosa.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski od dawna podkreśla, że zasady programu rządu PiS dyskryminują Bydgoszcz. – Powinniśmy otrzymać od 222 od 267 milionów złotych. Nawet przystępując do programu bydgoszczanie i tak stracili co najmniej 182 miliony złotych. Czy ta strata będzie większa? To się okaże – stwierdził Bruski. I przyznał, że przy wyborze inwestycji do wniosku o dofinansowanie kierował się przede wszystkim wynikami przeprowadzonego w 2021 roku plebiscytu dotyczącego kolejności realizacji zadań.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
8 miesięcy temu

Brawa dla rządu PIS, jako rowerowy bydgoszczanin -dziękuję

julek
julek
8 miesięcy temu

Panie Wenderlich , a gdzie reszta , gdzie 260 mln zł , które ukradliście mieszkańcom Bydgoszczy . Ile my mamy pracować na wasze wille , koryto. Wy nic nie poprawiacie , wy okradacie nas złodzieje , W poprzednim rozdaniu też żeś poprawiał , i co poprawiłeś zwiększyłeś budżet dla złodzieja z rydzykowa , Kukiza ?. Dzieci umierają bo niema pieniędzy na leczenie , a miasto nie ma funduszy na inwestycje .

Sebastian
Sebastian
8 miesięcy temu

Pisiorek Marek cieszy się z 2 mln….kpina ….

Kobzan
Kobzan
8 miesięcy temu

No nareszcie ja hulajnożny terrorysta będę miał lepszy dojazd do pracy. Na takich nowych ścieżkach to i 70km/h można pociskać.

Jan
Jan
8 miesięcy temu

Panie Wenderlich , może pan przestanie pieprzyć głupoty o naprawianiu po poprzednikach. My wiemy co i jak „naprawiliście” . Przypomnę KPO !!!

Stefan
Stefan
8 miesięcy temu

Bydgoszcz po Włocławku to najbardziej czerwone miasto, I sekretarzowi Majchrzakowi z KW PZPR w Bydgoszczy nawet wyasfaltowano drogę na działkę do Drzewianowa – mój ojciec zawsze mówił głosuj na tych ludzi z gminy powiatu czy województwa którzy są z parti rządzącej, pieniądze się znajdą.

Stefan
Stefan
8 miesięcy temu

PiS TRZECIA KADENCJA KOMUCHY Z BYDGOSZCZY.

Alixa
Alixa
8 miesięcy temu

Czy to nie nadużycie brać pieniądze dla terenów popegeerowskich? Bo w mieście był zarząd i duże ogrodnictwo? To chyba powinno służyć niezamożnym wsiom i ich mieszkańcom pracującym w PGR-ach na poprawę ich życia a nie na BUDOWĘ ŚCIEŻKI ROWEROWEJ w mieście.

kaz
kaz
8 miesięcy temu

Stefan który jest z Torunia od kilku lat , na lokalnych portalach wypisuje stale to samo Bydg. i W- wek czerwony i szosa asfaltowa . Tylko że komuna upadła 30 lat temu w całym kraju a w Toruniu Stefek z ojcem dalej głosują na I sekretarza POP PZPR M . Zalewskiego , a na ścianie wiszą portrety tow. Lenin , Stalin , Bierut to taka rodzinna tradycja bolszewicka .A tatuś jak był trzeźwy , pchając taczkę bredził bez sensu i przeszło to na syna .

Misia
Misia
8 miesięcy temu

Mam nadzieję, że będzie to prawdziwy chodnik na Toruńskiej łączący osiedle Kapuściska z osiedlem Czersko-Polskie ora, osiedle Łęgnowo. Tam raz chodnik jest, raz nie ma. Trzeba byłoby też pomyśleć o chodnikach na Nowotoruńskiej i Kazimierza Wielkiego bo ram to tylko z jednej strony jest, a ludzie chodzą po drugiej stronie trawką do bloków na Sandomierskiej.