Bydgoszcz
11C
Słonecznie
84% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 12 • L 10
20C
Pon
20C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPolskie F-16 z bombami made in Bydgoszcz. Nitro-Chem przekazał armii kolejne sztuki
NITROCHEM BYDGOSZCZ
01.02.2020 | 21:33

Polskie F-16 z bombami made in Bydgoszcz. Nitro-Chem przekazał armii kolejne sztuki

Na zdjęciu: Pociski MK82, produkowane przez Nitro-Chem są wykorzystywane przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Fot. Nitro-Chem/mat. prasowe

Kolejna partia bomb MK-82 wyprodukowana przez bydgoski Nitro-Chem trafiła do Sił Zbrojnych RP. Z nowoczesnego uzbrojenia korzystać będą samoloty F-16 Jastrząb.

Bomby dla Sił Powietrznych zostały wyprodukowane w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładach Chemicznych Nitro-Chem. W ubiegłym roku firma przekazała pierwszą część zamówienia, a pod koniec stycznia 2020 roku armia otrzymała kolejnych 100 sztuk bomb MK-82. Spółka podkreśla, że dostawy będą kontynuowane.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Nitro-Chem podsumował 2019 rok


Tego typu uzbrojenie kupowane było dotychczas od zagranicznych dostawców. Linia produkcyjna bomb MK-82 funkcjonuje w Bydgoszczy od lipca 2019 roku. Rozwijanie zdolności krajowej produkcji wpływa realnie na wzmocnienie obronności i bezpieczeństwa państwa – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chemu.

Bomba lotnicza MK-82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą stosowaną w samolotach F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Ma 2,2 metra długości i średnicę 27,3 cm. Przy wadze 227 kg, materiał wybuchowy wypełniający nabój może mieć masę 87 kg. MK82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, stąd też Nitro-Chem liczy na możliwość ich eksportu na rynki zagraniczne.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści