Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 19 • L 19
22C
Sr
21C
Czw
23C
Pt
26C
Sob
25C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPoseł Piotr Król chce przywrócenia delegatury ABW w Bydgoszczy. Kamiński: Zmiany poprawią bezpieczeństwo państwa
Piotr Król Bydgoszcz
30.04.2018 | 14:20

Poseł Piotr Król chce przywrócenia delegatury ABW w Bydgoszczy. Kamiński: Zmiany poprawią bezpieczeństwo państwa

Odpowiedź na interpelację przekazaną pod koniec marca nadeszła w ubiegłym tygodniu.

Na zdjęciu: Poseł Piotr Król zapytał ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego o możliwość przywrócenia delegatury ABW w Bydgoszczy. Na to jednak, jak się okazuje, nie ma szans.

Fot. Sebastian Torzewski

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król skierował do ministra Mariusz Kamińskiego interpelację w sprawie przywrócenia w Bydgoszczy delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z odpowiedzi wynika jednak, że na zmianę nie ma szans.

Przypomnijmy – w ramach reorganizacji struktury ABW w ubiegłym roku zlikwidowano bydgoską delegaturę agencji, zastępując ją jedynie wydziałem zamiejscowym delegatury gdańskiej. Ogółem, projekt firmowany i przeforsowany przez ministra Kamińskiego spowodował likwidację aż dziesięciu z piętnastu delegatur. Rząd twierdził, że zmiany mają wyłącznie charakter porządkowy i usprawnią działalność ABW, a także spowodują „lepsze wydatkowanie środków publicznych”. Z tymi tezami nie zgadzał się między innymi poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski, który przekonywał, że likwidacja delegatury to pretekst do „szeroko zakrojonej wymiany kadr”.

Nieco ponad pół roku od przekształceń w bydgoskiej ABW (nastąpiło to formalnie w połowie września ub. roku) poseł PiS Piotr Król skierował do wspomnianego Mariusza Kamińskiego pismo z wnioskiem o przywrócenie delegatury. Motywował to faktem, że nie doszło do planowanego połączenia struktur ABW oraz Agencji Wywiadu, co stanowiło podstawę reorganizacji struktury tej pierwszej. I dodawał, że za przywróceniem delegatury w Bydgoszczy przemawiają również: zakres terytorialny jej działania (oprócz województwa kujawsko-pomorskiego, był to także fragment woj. mazowieckiego), funkcjonowanie wielu instalacji przemysłowych czy przesyłowych strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, kilka przecinających się szlaków komunikacyjnych oraz istnienie ośrodków akademickich w Bydgoszczy i Toruniu, z którymi związane są centra badawcze. „Chodzi głównie o zabezpieczenie wskazanych instalacji i instytucji pod kątem ochrony wywiadowczej oraz antyterrorystycznej” – dodawał Król.

W opinii posła Króla coraz częściej przenikające się struktury cywilne i wojskowe z uwagi na liczną obecność tych drugich w Bydgoszczy uzasadniają pomysł przywrócenia delegatury ABW w mieście nad Brdą. Zwłaszcza że, jak czytamy w interpelacji, „bydgoska jednostka SKW (Służby Kontrwywiadu Wojskowego – red.) też nie jest samodzielna i podlega wyższej strukturze umiejscowionej w Poznaniu”.

Krótka odpowiedź ministra Kamińskiego trafiła do kancelarii sejmu w połowie ubiegłego tygodnia. Koordynator służb specjalnych podtrzymuje w niej, że „zmiany w statucie są motywowane koniecznością podniesienia efektywności struktury ABW”, co przełoży się na „wzrost poziomu bezpieczeństwa w Polsce”. „We wszystkich miastach, w których funkcjonowały Delegatury ABW, nadal funkcjonują jednostki Agencji. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Bydgoszczy. Tamtejsza Delegatura została przekształcona w wydział zamiejscowy Delegatury ABW w Gdańsku. Przedstawianie tej zmiany, jako zlikwidowania jednostki ABW w Bydgoszczy (takie sformułowanie znalazło się w jednym ze zdań z interpelacji, choć dotyczyło poziomu organizacyjnego – red.), nie jest prawdziwe” – odpisał (pisownia oryginalna) posłowi Królowi minister Mariusz Kamiński.

Podobne wpisy

Powiązane treści