Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 18 • L 17
13C
Nd
13C
Pon
19C
Wt
16C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPoseł Stasiński pyta wojewodę. O wywłaszczenia pod budowę S5
Michał Stasiński - ST (3)
29.03.2018 | 13:15

Poseł Stasiński pyta wojewodę. O wywłaszczenia pod budowę S5

Pytania posła dotyczą wywłaszczeń pod budowę drogi ekspresowej S5.

Na zdjęciu: Michał Stasiński wysłał już pytania do wojewody.

Fot. Szymon Fiałkowski

Osiem pytań wysłał do wojewody Mikołaja Bogdanowicza poseł Platformy Obywatelskiej. Michała Stasińskiego interesuje sprawa wywłaszczeń pod budowę drogi ekspresowej S5.

Chodzi o pierwszy odcinek drogi S5 Nowe Marzy – Dworzysko. W tej sprawie do wojewody pisali także mieszkańcy Wiąga, Świętego, Morska i Świecia. Ich zdaniem operaty szacunkowe, które sporządzał zeczoznawca Andrzej Lesiński zostały przygotowane w kuriozalny sposób.

– Ile spraw zostało zleconych przez urząd wojewódzki w 2017 r. w związku ze ZRID-ami dotyczącymi S5?, Ile spraw zlecono rzeczoznawcy Andrzejowi Lesińskiemu?, Ilu rzeczoznawców, wyłączając Andrzeja Lesińskiego, wyceniało nieruchomości, a ilu sprawy z pierwszego odcinka? Czy na innych odcinkach zdarzało się, że większość spraw wyceniał tylko jeden rzeczoznawca i ile ich było? – to tylko część pytań, które do wojewody Bogdanowicza skierował poseł Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Michała Stasińskiego, wojewoda nie panuje nad sytuacją w urzędzie. – Nie był informowany na bieżąco o tym, jak przebiega proces i jakie są problemy na pierwszym odcinku S5 – mówił poseł podczas konferencji prasowej. W jego opinii, tak istotna i ważna sprawa, jaką jest budowa drogi ekspresowej, nie wzbudziła u wojewody zainteresowania. – On przykłada zainteresowanie do spraw politycznych, jak rabat na działkę dla o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu – dodał Stasiński.

Poseł Platformy zaapelował do Bogdanowicza, aby ten przedstawił szczegółowe informacje i zlecił ponowną wycenę wszystkich spornych nieruchomości zespołowi rzeczoznawców, który byłby powołany spoza województwa. Stasiński skierował także pytanie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chciałby się dowiedzieć, jak przebiegał proces przetargu i wyłaniania firmy do wyceny tak zwanych resztówek z odcinka pierwszego.

Na konferencji pojawiła się również pani Barbara mieszkająca przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie trwają przygotowania do modernizacji. Przyznała, że ma dwie wyceny nieruchomości wartej według ratusza 713 tys. zł, a według rzeczoznawcy wojewody – 532 tys. zł. Do tematu wrócimy.


Powiązane treści