Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Posłanka partii Razem krytycznie o działaniach koronowskiego samorządu. Chodzi o połączenia kolejowe

Dodano: 19.05.2023 | 14:27

Na zdjęciu: W sprawie połączeń kolejowych odbyła się konferencja prasowa przed koronowskim ratuszem

Fot. IN

19 maja przed koronowskim ratuszem odbyła się konferencja prasowa w której udział wzięli Paulina Matysiak – posłanka Partii Razem i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym oraz Rafał Wąsowicz – przewodniczący Społecznej Komisji Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie.

Głównym tematem konferencji był Krajowy Plan Kolejowy, a konkretnie linia kolejowa nr 201 Maksymilianowo-Kościerzyna, która ma zostać zmodernizowana. Krótki odcinek tej linii przebiega przez gminę Koronowo. Zdaniem Społecznej Komisji Infrastruktury i Transportu Publicznego Gmina Koronowo nie bierze udziału w konsultacjach, aby przy tej okazji wybudować brakujący łącznik ze Stronna do Koronowa.

„Naszym zdaniem jest to oburzające”

– Jeszcze przez okres 10 dni trwają konsultacje społeczne Krajowego Planu Kolejowego, którego budżet wynosi 80 miliardów złotych – mówił podczas konferencji Rafał Wąsowicz. – Z tego budżetu będzie modernizowana linia kolejowa Bydgoszcz-Gdynia, której koszt wynosi ponad 9 miliardów złotych. W związku z modernizacją tej linii na stacji Stronno ma być wybudowane wyłączenie, które w przyszłości ma posłużyć do wybudowania linii kolejowej do Koronowa. O budowę linii Stronno-Koronowo, która ucywilizowałaby transport publiczny z Bydgoszczy do Koronowa i Gostycyna, ale także stworzyłaby alternatywne połączenie z Bydgoszczy do Tucholi – lokalne samorządy i stowarzyszenia zabiegają od lat. Przedmiot budowy tej linii był też w projekcie Kolej Plus z którego jednak Gmina Koronowo musiała zrezygnować z powodu tego, że marszałek województwa deklarował przekazanie zaledwie 30 proc. środków na pokrycie dokumentacji, a część samorządów z powiatu sępoleńskiego po prostu się wycofała. Nie mniej można było naszym zdaniem w okrojonym zakresie ten projekt dalej realizować do odcinka Stronno-Koronowo. Otrzymaliśmy pismo z Gminy Koronowo, że Gmina występowała do ościennych gmin, ale one nie wyraziły zainteresowania udziałem w konsultacjach w związku z czym Gmina Koronowo również nie będzie brać udziału w tych konsultacjach. Naszym zdaniem jest to oburzające, ponieważ jest to kłamstwo i Gmina Gostycyn przesłała nam kopię złożonej przez ten samorząd wniosku do konsultacji społecznych. To Gmina Gostycyn w imieniu mieszkańców Koronowa wystąpiła do ministra o ujęcie budowy przedłużenia linii Stronno-Koronowo. Jest to dla nas oburzające – twierdzi Rafał Wąsowicz.

„Nie rozumiem decyzji samorządu w Koronowie”

Posłanka Paulina Matysiak zaznaczyła, że wspiera wszystkie inicjatywy w całym kraju, które przeciwdziałają wykluczeniu transportowemu. – Mamy kuriozalną sytuację, bo ta modernizacja linii nr 201 miała skończyć się w tym roku, ta linia już miała być oddana do użytku, miały być dwa tory zelektryfikowane, miały jeździć szybkie pociągi – mówiła podczas konferencji posłanka Matysiak. – Nie ma tej linii oddanej do użytku – wiemy, że ta modernizacja się przeciągnie. Mało tego, te zadeklarowane środki zdecydowanie się zwiększyły. Dopytuje oto Ministerstwo Infrastruktury – czekam na odpowiedź. Do tego dochodzą kwestie lokalne związane z rozbudową tej linii. Jak przejrzymy sobie zapisy z różnych mediów – również tych starszych – wiemy, że ta walka o linię kolejową trwa od 100 lat. To jest naprawdę nieprawdopodobne, że w 2023 roku my musimy się ciągle upominać, że dobry transport publiczny, transport kolejowy służy wszystkim mieszkańcom regionu. Nie rozumiem decyzji samorządu w Koronowie, że nie chcieli zabrać głosu, nie chcieli wyrazić swojego zdania w konsultacjach. Wydaje mi się, że to jest taka podstawa, że po tym można poznać aktywny samorząd, który chce zabrać głos w imieniu swojej lokalnej społeczności. Tego głosu zabrakło. Na całe szczęście są aktywiści, są społecznicy – dodała posłanka.

„Transport to podstawa nowoczesnego państwa”

Paulina Matysiak zaznaczyła, że dalej będzie się tej sprawie przyglądać. Jej zdaniem w tym rejonie jest bardzo dużo spraw do załatwienia, a transport to podstawa nowoczesnego państwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
13 dni temu

Przyglądam się temu z boku i muszę się przyznać że w mojej ocenie nie rozumie Pana Rafała w całości . Podam przykłady dlaczego ; jako przewodniczący infrastruktury w Koronowie jak twierdzi  sam o sobie , za bardzo mało jest zaangażowany i bardzo ukierunkowany tylko i wyłącznie w Kolej . Infrastruktura to coś więcej jak pociąg i kolej a zwłaszcza to którą zna Pan Rafał z czasów Polski Ludowej , gdzie koszta nikt nie liczył a papier wszystko przyjął . Bardzo proszę się nie gniewać ale gdybym miał Pana Rafała zrozumieć to musiałbym przeprosić innego hobbistę i przyznać, że każdy w Koronowie… Czytaj więcej »

Zapomniałem :)
Zapomniałem :)
13 dni temu

Bardzo podoba mi się opis zdjęcia naprawdę klasa . NA ZDJĘCIU: W sprawie połączeń kolejowych odbyła się konferencja prasowa przed koronowskim ratuszem . Czyli na zdjęciu jest konferencja bo jak to zrozumieć ? 
FOT. IN

Redic
Redic
13 dni temu

Konferencja z udziałem dwóch osób 😀 . Nieźle :). Ośmieszają sie, najpierw infrastruktura a później można myśleć o połączeniach kolejowych. I gdzie tu porównywać sie do Niemiec .

Marian
Marian
12 dni temu

No i przyszli Razem 😉