Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPosłanka Sobecka: Zaborczość Bydgoszczy była zbyt duża
06.03.2018 | 12:14

Posłanka Sobecka: Zaborczość Bydgoszczy była zbyt duża

Anna Sobecka skomentowała decyzję o umiejscowieniu siedziby WOT w Toruniu.

Na zdjęciu: Anna Sobecka skutecznie interweniowała ws. ulokowania siedziby WOT.

Fot. Adrian Grycuk (CC)

Siedziba 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej znajdzie się w Toruniu, a nie w Bydgoszczy. Na główną inicjatorkę zmiany decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej wyrasta posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka, która we wtorek skomentowała sytuację na antenie Radia PiK.

W ostatnich miesiącach zapowiadano, że wbrew pierwszym przymiarkom siedziba WOT znajdzie się w Bydgoszczy, a nie w Toruniu. To nie spodobało się politykom z drugiego pod względem wielkości miasta województwa. Posłanka Anna Sobecka (PiS) napisała interpelację do ministra Mariusza Błaszczaka, na co bydgoscy posłowie odpowiedzieli listem otwartym.  Teraz okazało się, że to toruńska posłanka była skuteczniejsza.

Od czasu posła Zemkego wszystkie instytucje wojskowe i jednostki były przekazywane do Bydgoszczy, tymczasem Toruń ma i tradycje wojskowe, i zaplecze, i infrastrukturę, więc ja tych decyzji zupełnie nie rozumiałam – stwierdziła we wtorek rano na antenie Radia PiK Sobecka.  Posłanka odniosła się też do głosów niezadowolenia płynących z Bydgoszczy. – Zupełnie się tym nie przejmuję, tym bardziej, że zaborczość Bydgoszczy względem całego resortu wojskowego była ostatni czasy zbyt duża – powiedziała.

Wspomniane w rozmowie głosy niezadowolenia w Bydgoszczy to m.in. stanowisko stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, które twierdzi, że złamano zasady leżące u podstaw powołania województwa z dwiema stolicami. – To co rządowe miało być w Bydgoszczy, a samorządowe w Toruniu. Już wcześniej przeniesiono siedzibę straży pożarnej do Torunia. Nie można tego nazwać inaczej jak decyzją polityczną – skomentowało stowarzyszenie. – Bydgoszczanie czekają na taka samą decyzję w sprawie Uniwersytetu Medycznego w imię zrównoważonego rozwoju regionu. W tej sprawie zebrano ponad 160 tys.  głosów bydgoszczan. W sprawie przeniesienia siedziby Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z Bydgoszczy głos zabrała jedna posłanka z Torunia… – czytamy w zakończeniu komunikatu stowarzyszenia.


Powiązane treści