Bydgoszcz
1C
Słonecznie
69% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 1 • L 0
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPosłowie Platformy znów pytają Tomasza Latosa. Tym razem chodzi o kwestię szczepień
Michał Sztybel, Paweł Olszewski, Zbigniew Pawłowicz
08.10.2018 | 16:44

Posłowie Platformy znów pytają Tomasza Latosa. Tym razem chodzi o kwestię szczepień

Posłowie Platformy Obywatelskiej w poniedziałek skierowali kolejne pytania do głównego kontrkandydata Rafała Bruskiego w walce o prezydenturę Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Od lewej: Michał Stasiński, Paweł Olszewski i Zbigniew Pawłowicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Politycy Platformy Obywatelskiej znów pytają kandydata PiS na prezydenta miasta. Przyznają, że Tomasz Latos nie odpowiedział na te pytania, które zadali mu przed tygodniem.

Przypomnijmy, że politycy Platformy zapowiedzieli organizowanie cyklicznych konferencji prasowych, na których zadawać będą pytania do głównego kontrkandydata Rafała Bruskiego – Tomasza Latosa. Na pierwszej pytali go między innymi o kwestie związane z remontami dróg gruntowych czy refundacji leczenia in vitro.


WSZYSTKO O KAMPANII W NASZYM SERWISIE – WYBORY 2018 BYDGOSZCZ


W poniedziałek, posłowie Paweł Olszewski, Michał Stasiński i Zbigniew Pawłowicz zadali Latosowi kolejne pytanie. Tym razem dotyczyło ono obowiązku szczepień. – Zacznę nietypowo, bo od pytania kto te słowa powiedział: znam doskonale osoby chore na chorobę Heinego-Medina. Wskutek braku szczepień nosiły to brzemię do końca życia, ciężko chorując. A to że nie ma takich chorób, to wielki sukces wprowadzenia szczepień – te słowa Tomasza Latosa z lipca 2015 r. przytoczył Olszewski. Przypomniał, że Latos skierował pismo do ministerstwa zdrowia z obawami o stan szczepień.

W parlamencie wiele emocji wzbudziło skierowanie do dalszych prac obywatelskiego projektu przeciwko obowiązkowi szczepień (pod nim podpisy zebrało ponad 120 tysięcy osób). – Na ostatnim posiedzeniu sejmu, poseł Latos wraz z całym klubem PiS raczył zagłosować za projektem ustawy, który znosi obowiązkowe szczepienia – dodawał, z kolei poseł Michał Stasiński pokazał wydruk z głosowania sejmowego z tego dnia. – Czyż to nie jest rozdwojenie jaźni? Że ta sama osoba jako lekarz na komisji zdrowia, w oficjalnych pismach do ministerstwa opowiada się za obowiązkowymi szczepieniami, a jako poseł głosuje przeciwko pacjentom? – dopowiadał Olszewski i zadał Latosowi publiczne pytanie: dlaczego ważniejsza dla niego jest przysięga jaką złożył Jarosławowi Kaczyńskiemu, a nie pacjentom? – Wsparcie tego koszmarnego projektu jest szkodliwe. Czy chcemy mieć prezydenta, który jest niestabilny w swoich projektach, mówi jedno a robi drugie? – pytał poseł PO.

Z kolei prof. Zbigniew Pawłowicz przypominał, że negatywnie o tym projekcie wypowiadali się m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, czy Główny Inspektor Sanitarny. – Ile konferencji naukowych za okres prawie trzech lat rządów PiS zostało zorganizowanych na temat szczepień? – takie pytanie zadał Pawłowicz. – Jeżeli polityk na potrzeby kampanii wyborczej staje się populistą, to możemy to oceniać pozytywnie lub negatywnie. Jeśli polityk i lekarz staje się populistą, to oceniamy to zdecydowanie negatywnie – dodawał Michał Stasiński. Polemizował z głosami posłów PiS czy Kukiz’15, którzy przypominali, że to był projekt obywatelski. Pokazał też zdjęcie byłego prezydenta USA Franklina Delanoo Roosvelta, który w wieku 39 lat zachorował na chorobę Heinego-Medina.

Na zakończenie konferencji, Olszewski przypomniał, że Latos nie udzielił odpowiedzi na wcześniejsze pytania. Na kwestę szczepień odparł jedynie, że jest ich zwolennikiem.


Powiązane treści