[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Poważna przeszkoda na drodze do budowy siedziby Akademii Muzycznej? Znamy propozycje cen za wykonanie inwestycji

Dodano: 09.10.2021 | 13:53
Akademia Muzyczna Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Wejście główne do nowej siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ma znajdować się od strony ulicy Kamiennej.

Fot. Plus3 Architekci / wizualizacje

Tylko dwie firmy złożyły oferty w przetargu na budowę kampusu Akademii Muzycznej na terenach pomiędzy ulicami Chodkiewicza oraz Kamienną. To zaskoczenie, bo dwa razy więcej przedsiębiorstw napisało wcześniej odwołania od jego zapisów. Jest też druga, bardziej niepokojąca wiadomość – obie złożone propozycje znacznie przekraczają planowany budżet inwestycji.

Długo wyczekiwane otwarcie kopert z ofertami nastąpiło w piątkowe popołudnie w auli obecnej siedziby uczelni przy ulicy Słowackiego. Wyczekiwane, bo jego termin kilkakrotnie przesuwano. Także ze względu na zastrzeżenia potencjalnych wykonawców związane z wymaganiami akademii. Chodziło między innymi o wartość wcześniej zrealizowanych inwestycji, wysokość polisy ubezpieczeniowej czy kryteria przetargowe – osobno potraktowano bowiem prace przygotowawcze i właściwe roboty budowlane.
Odwołania od zapisów przetargu złożyły cztery firmy: Strabag, Mirbud, Alstal oraz Budimex. Ale jedynie ostatnia z tych firm złożyła dokumenty w postępowaniu. Za budowę nowej siedziby Akademii Muzycznej zażyczyła sobie jednak aż 469,8 mln złotych brutto. Druga z ofert – autorstwa spółki Unibep, która ma w swoim portfolio takie realizacje jak Filharmonia Świętokrzyska czy Opera i Filharmonia Podlaska, jest znacznie niższa – 392,8 mln złotych, ale i tak o ponad 100 mln złotych przekracza założony na początku budżet na inwestycję. Przypomnijmy, że na etapie zabezpieczania finansowania mówiono o kosztorysie opiewającym na 290 mln zł. W ogłoszeniu o przetargu można z kolei znaleźć kwotę 220 mln zł netto, czyli nieco ponad 270 mln zł brutto.

Poważna przeszkoda na drodze do budowy siedziby Akademii Muzycznej? Znamy propozycje cen za wykonanie inwestycji

Zobacz również:

Nowe ulice powstaną w centrum Bydgoszczy. Dojedziemy nimi do nowej Akademii Muzycznej

I właśnie oczekiwania wykonawców mogą być kluczowym problemem dla realizacji inwestycji według aktualnego kalendarza. A zakłada on, że protokół odbioru końcowego zostanie podpisany do 30 listopada 2023 roku. Już w sierpniu – gdy informowaliśmy o wspomnianych odwołaniach – sygnalizowaliśmy, że wzrosty cen materiałów budowlanych mogą przełożyć się na wysokość ofert w przetargu bydgoskiej uczelni.

Warto także podkreślić, że cena nie jest jedynym kryterium w toczącym się przetargu. Odpowiada łącznie za 60 procent możliwych do zdobycia punktów. 55 procent wagi stanowi kwota za roboty budowlane, kolejnych 5 procent – za prace przygotowawcze. Tutaj podane wyżej oferty Budimexu oraz Unibepu należy więc podzielić. Pierwsza chce odpowiednio 469,4 mln zł za część budowlaną oraz zaledwie 161 tys. zł za przygotowawczą. W przypadku Unibepu jest to odpowiednio 392,38 mln zł oraz 450 tys. zł. Dodatkowo pod uwagę będą brane długości udzielonych gwarancji, dodatkowe doświadczenie kierowników poszczególnych typów robót oraz posiadane certyfikaty jakości.

Kampus Akademii Muzycznej ma powstać na działkach w okolicach glinianki pomiędzy ulicami Chodkiewicza oraz Kamienną przekazanych w 2013 i 2014 roku przez miasto. Budynek będzie posiadał dwa poziomy podziemne oraz sześć (licząc z kondygnacją techniczną – nawet siedem) nad ziemią. W kompleksie znajdą się sale koncertowe, wykładowe, restauracja oraz dom studencki. Główne wejście będzie ulokowane od strony ulicy Kamiennej. Za projekt odpowiada wyłoniona w konkursie (zatwierdzonym dopiero po procesie sądowym) pracownia Plus3 Architekci.

Do końca października trwają konsultacje w sprawie kształtu dwóch ulic, które będą umożliwiały dojazd do przyszłego kampusu. Jedna z nich będzie przebiegała prostopadle do ulicy Gdańskiej, druga – do ul. Kamiennej. Mają znaleźć się tam dodatkowe miejsca postojowe (sam parking akademii ma mieć 125 miejsc), a także plac do zawracania (bliżej ul. Chodkiewicza), chodniki czy drogi rowerowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments