Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Poznaj fordońskie legendy. Uczniowie XV LO zinterpretowali je filmowo [WIDEO]

Dodano: 21.11.2022 | 13:17

Na zdjęciu: W filmach wystąpili uczniowie XV LO: Julia Olejnik, Jakub Żukowski, Maja Kropidłowska i Marianna Koldun.

Fot. Alicja Chrobak

Uczniowie XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy zinterpretowali fordońskie legendy i przypowieści ze zbioru Henryka Wilka. Celem projektu była popularyzacja historii Fordonu i lokalnej tożsamości, zwłaszcza wśród młodzieży. Zadanie dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2022”.

Przyczynkiem do realizacji inicjatywy jest publikacja „Fordońskie legendy i przypowieści”, autorstwa Henryka Wilka – zmarłego w 2021 roku pedagoga i badacza historii Fordonu. W zbiorze znajdziemy szereg opowieści, związanych z początkami Wyszogrodu i Fordonu, jak i również jego dalszej historii. Legendy przekazują wiele historycznych faktów z dziejów Fordonu: charakteru dodają im tak lubiane przez wszystkich – a szczególnie młodych ludzi – elementy fantazji i tajemnicy.

Odtworzenia legend przed kamerą dokonali uczniowie fordońskiego XV Liceum Ogólnokształcącego z klas humanistyczno-teatralnych. Przy oglądaniu filmów warto zwrócić na współczesny kontekst miejsc, m.in. zmiany na Rynku w Starym Fordonie, obecne otoczenie Góry Szybowników czy Dębu Napoleona. Za realizację i montaż materiałów odpowiada Fundacja Sztukateria.

Dzięki krótkim filmom każdy dowie się, dlaczego dąb na Tatrzańskim zwą Dębem Napoleona, skąd wywodzą się nazwy Mariampol czy Pałcz, a także pozna legendy uzasadniające pochodzenie róży w herbie Fordonu, dotyczące zbrodni dokonanej na fordońskim rynku 2 października 1939 roku czy czarownic prowadzących sabaty na Górze Szybowników.

Uroczysta premiera filmów odbyła się 10 listopada w Kinie Jeremi, znajdującym się w XV LO. Udział w niej wzięli twórcy filmów i zaproszeni goście, m.in. poseł na Sejm RP Piotr Król, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń, przedstawiciele Rady Osiedla Miedzyń-Prądy, Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy firmy Arkada-Invest.

Poznaj fordońskie legendy – zobacz filmy

DLACZEGO DĄB NA TATRZAŃSKIM ZWĄ DĘBEM NAPOLEONA?

CZAROWNICE W FORDONIE! CO MAJĄ WSPÓLNEGO Z GÓRĄ SZYBOWNIKÓW?

SKĄD W HERBIE FORDONU WZIĘŁA SIĘ RÓŻA?

 A KREW WCIĄŻ SIĘ POKAZYWAŁA – FORDOŃSKA LEGENDA ZWIĄZANA Z TRAGEDIĄ II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

O ZOFII I MARII Z MIEDZYNIA, CZYLI SKĄD POCHODZENIE NAZW ZOFIN I MARIAMPOL?

Projekt „Napoleon, czarownice i róża. Poznaj fordońskie legendy” był jednym z elementów towarzyszącym 10-leciu Fordon na co dzień – czytaj więcej na ten temat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments