Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Fordon na co dzień ma 10 lat. To największa fordońska społeczność internetowa

Dodano: 21.11.2022 | 13:20

Na zdjęciu: Motto Fordon na co dzień to “Budujemy pozytywny wizerunek Fordonu”. To pokazywanie jego walorów przyrodniczych i niezwykłego położenia między zboczem Fordońskim a Wisłą. To podkreślanie jego niezwykłej historii: tu szkolili się piloci, tu dzieciństwo spędzał Jeremi Przybora, tu według legend odpoczywał Napoleon.

Fot. Alicja Chrobak

10 listopada 2012 roku powstał fanpage Fordon na co dzień. Przez 10 lat stał się podstawowym źródłem informacji o Fordonie: poza fanpage, którą obserwuje ponad 17 tysięcy osób, funkcjonuje też prężna grupa facebookowa oraz konta w innych mediach społecznościowych. Dziesięciolecie zostało uczczone kilkoma ciekawymi projektami.

Fordon na co dzień to największa wirtualna zbiorowość, łącząca mieszkańców Fordonu. Powstał on 10 lat temu – dokładnie 10 listopada 2012 roku. To, że dziś skupia on kilkanaście tysięcy osób, które żyją w Fordonie lub są z nim emocjonalnie związane, to zasługa jego założyciela – Tomasza Zamiatowskiego.

Fordon na co dzień ma 10 lat. Statystyki robią wrażenie

Fordon na co dzień to społeczność internetowa, prowadzona przez mieszkańców i skierowana do mieszkańców i miłośników Fordonu – największej części Bydgoszczy. Po 10 latach aktywnej działalności, jego twórcy mogą pochwalić się 16,9 tysiącami polubień fanpage Fordon na co dzień, 6,1 tysiącami obserwujących na Instagramie oraz ponad 17 tysiącami użytkowników grupy Fordon na co dzień – Forum.

Fordon na co dzień relacjonuje na bieżąco najważniejsze fordońskie wydarzenia. A tych w ostatniej dekadzie było sporo – i co warto podkreślić, zmieniły one życie fordoniaków. Budowa i otwarcie linii tramwajowej, realizacja nowej szkoły, rewitalizacja Starego Fordonu czy przekształcenie UTP w Politechnikę – to kluczowe momenty w najnowszej historii tej części Bydgoszczy. Na naszym fanpage znajdziecie wiele materiałów, które dokumentują te ważne chwile.

Przez 10 lat staraliśmy się jak najczęściej wychodzić z przestrzeni wirtualnej i zmieniać świat realny. Organizowaliśmy zbiórki krwi, uczestniczyliśmy w akcjach sprzątania terenów zielonych, zainicjowaliśmy nasadzenia oraz informowaliśmy o konsultacjach czy wydarzeniach.


Wyjątkowe znalezisko na budowie bloków w Fordonie. Jakie będą jego dalsze losy?


Naszym mottem jest “Budujemy pozytywny wizerunek Fordonu”. To pokazywanie jego walorów przyrodniczych i niezwykłego położenia między zboczem Fordońskim a Wisłą. To podkreślanie jego niezwykłej historii: tu szkolili się piloci, tu dzieciństwo spędzał Jeremi Przybora, tu według legend odpoczywał Napoleon.

Fordon to ludzie. Jak uczciliśmy dziesięciolecie?

Okrągły jubileusz funkcjonowania Fordon na co dzień w przestrzeni internetowej miał kreatywną oprawę. Postanowiliśmy pokazać, że Fordon to przede wszystkim ludzie. Wśród nich są osoby, które promują go na zewnątrz, zyskali sporą rozpoznawalność i odnoszą spore sukcesy.

Z okazji 10. urodzin Fordon na co dzień przedstawiliśmy 10 wyjątkowych postaci oraz grup, które są związane z Fordonem. Każdy z nich jest dumny z bycia Fordoniakiem i kocha tę część Bydgoszczy! Udział w naszej akcji wzięli:

  • Bartosz Pokrzywiński – specjalista od F1 i motoryzacji, współtwórca podcastu Budnik i Pokrzywiński o F1
  • Stylers Dance Studio – mistrzowska grupa taneczna z MDK nr 5, jedna z Bydgoskich Kulturalnych Marek Oświatowych. Od wielu lat prowadzi ją Agnieszka Sikorska
  • Klaudia Adamek – lekkoatletka, uczestniczka igrzysk w Tokio, trenująca obecnie w Zawiszy Bydgoszcz
  • Fordoniak Trails – grupa młodzieży uprawiającej kolarstwo ekstremalne, która odnawia trasę przy Górkach Fordońskich na Przylesiu
  • Kuba Tymiński – kickbokser, mistrz Polski, zdobywca Pucharu Świata WAKO i Pucharu Polski, członek kadry narodowej, zawodnik fordońskiego klubu Hunter Gym. W ostatnich dniach zdobył brązowy medal mistrzostw Europy
  • Paweł “Saju” Pawełczak – gracz komputerowy, streamer, komentator e-sportu
  • Klaudia i Dawid Chmiel – fryzjerzy prowadzący salon Architektura Fryzur na osiedlu Bohaterów
  • Kinga Gacka – lekkoatletka, medalistka mistrzostw Europy i Świata, zawodniczka BKS Bydgoszcz
  • Sandra @dziewczynazblokuobok – autorka konta na Instagramie przedstawiająca nostalgiczne miejsca
  • Błażej Krajewski – komik, standuper, niezwykle popularny w Internecie. Jego występy na żywo ogląda tysiące Polaków.

Fordon na co dzień ma 10 lat. To największa fordońska społeczność internetowa

Błażej Krajewski

Fordon na co dzień ma 10 lat. To największa fordońska społeczność internetowa

Paweł „Saju” Pawełczak

Fordon na co dzień ma 10 lat. To największa fordońska społeczność internetowa

Stylers Dance Studio

Fordon na co dzień ma 10 lat. To największa fordońska społeczność internetowa

Bartosz Pokrzywiński

Cieszymy się, że tak znamienite postacie zgodziły się wziąć udział w naszym cyklu. Współpraca z nimi była dla nas zaszczytem i wspaniałym doświadczeniem. Każdy z uczestników był niezwykle otwarty i sympatyczny. Cykl spotkał się z ciepłym przyjęciem fordoniaków oraz osób, które nas śledzą.

Na dziesięciolecie chcieliśmy też zostawić trwały ślad po sobie. Kochamy Fordon za jego tereny zielone i dlatego postanowiliśmy zasadzić drzewa. Dzięki doskonałej współpracy z Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową i Fundacją Immo na terenie zielonym przy ulicy Witosa pojawiło się 12 platanów!

Specjalnym projektem towarzyszącym 10-leciu Fordon na co dzień był realizowany wspólnie z XV Liceum Ogólnokształcącym projekt „Napoleon, czarownice i róża”. Jego celem była popularyzacja historii Fordonu i lokalnej tożsamości, zwłaszcza wśród młodzieży. Zadanie dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2022”.

ZOBACZ FILMY: Poznaj fordońskie legendy. Uczniowie XV LO zinterpretowali je filmowo [WIDEO] 

Uroczysta premiera filmów odbyła się 10 listopada w Kinie Jeremi, znajdującym się w XV LO. Cieszymy się, że wzięli w niej udział twórcy filmów i zaproszeni goście, m.in. poseł na Sejm RP Piotr Król, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń, przedstawiciele Rady Osiedla Miedzyń-Prądy, Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy firmy Arkada-Invest.

Fordon 2.0. Co zamierzamy zrobić?

W kolejnym dziesięcioleciu nie zamierzamy zwalniać tempa – wręcz przeciwnie. Z każdym rokiem Fordon, jak i reszta świata mierzy się z kolejnymi globalnymi wyzwaniami. Na uroczystej premierze filmów zapowiedzieliśmy pracę nad społeczną strategią rozwoju Fordonu – Fordon 2.0.

Przez 10 lat naszej działalności Fordon diametralnie się zmienił. Wzrosła też świadomość mieszkańców i partycypacja społeczna. Wspomniane wyzwania i wieloletnie obserwacje wskazują kierunek zmian, jakie powinny zajść w Fordonie w przeciągu najbliższych 10 lat. Liczymy, że niebawem przedstawimy Państwu efekty prac.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments