Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Główne prace na Armii Krajowej wstrzymane. Powód? Transporty węgla i paliw

Dodano: 28.10.2022 | 10:22

Na zdjęciu: Główne prace rozbiórkowe na Armii Krajowej zostały wstrzymane.

Fot. mat. ZDMiKP

Główne prace rozbiórkowe na budowie wiaduktu na Armii Krajowej zostały wstrzymane – spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wypowiedziała wykonawcy dotychczasowe uzgodnienia. Powodem są specjalne transporty kolejowe z węglem i paliwami.

Prace na Armii Krajowej realizuje firma Mostostal Kielce. Wykonawca rozebrał już nawierzchnię jezdni i chodnika oraz bariery ochronne, a także zdemontował betonowe płyty wzmacniające nasypy i wykonał rozbiórkę części wiaduktu nad jezdnią.

– Wykonawca był już przygotowany do rozbiórki obiektu nad linią kolejową, jednak spółka PKP PLK z powodu „specjalnych transportów kolejowych z węglem i paliwami” wstrzymała pozwolenia na wyłączenia kolejowe, które umożliwiłyby prowadzenie robót nad torami – poinformował w piątek rano rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Tomasz Okoński.

Zmiany w harmonogramie prac na Armii Krajowej

Wyłączenia kolejowe to czas między przejazdami pociągów, gdy wyłącza się trakcję elektryczną w celu wykonywania robót budowlanych. W miejscu prowadzenia prac z uwagi na duży ruch kolejowy takie działania możliwe są tylko w nocy.

Cofnięcie pozwoleń przez PKP PLK uniemożliwia kontynuowanie prac, a dla ZDMiKP tworzy problem z rozliczeniem inwestycji. Drogowcy jako zamawiający muszą bowiem do końca roku wydać 15 mln zł, aby pozyskać rządowe dofinansowanie na budowę nowego wiaduktu.

– Wstrzymanie robót wręcz uniemożliwia spełnienie tego warunku. Wspólnie z wykonawcą pracujemy już nad wprowadzeniem zmian w sposobie realizacji i harmonogramie zadania – zapewnia Okoński.


CZYTAJ TAKŻE: ARTYKUŁ HISTORYCZNY O BUDOWIE WIADUKTÓW NA ARMII KRAJOWEJ


Na razie Mostostal Kielce nadal ma prowadzić rozbiórkę przyczółków i budową nowych. Jeśli wprowadzone zostaną zmiany, to planowane jest przeniesienie robót poza strefę torowiska. Wymaga to jednak zaprojektowania i wykonania dodatkowych konstrukcji stabilizujących przęsła podczas rozbiórki.

– Kontynuowane będą też rozmowy z PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie wyłączenia trakcji elektrycznej pod obiektem – mówi Okoński.

Przebudowa wiaduktów na Armii Krajowej

Inwestycja realizowana na Armii Krajowej kosztuje prawie 30 milionów złotych. Zakończenie prac planowane było na połowę 2023 roku.

Roboty na Armii Krajowej rozpoczęto we wrześniu, zaś w październiku wprowadzono zmiany w organizacji ruchu polegające na zamknięciu przejazdu pod wiaduktami i tym samym dojazdu do ul. Modrzewiowej.

Przebudowany wiadukt będzie wyglądał podobnie jak sąsiedni, który wyremontowano w 2020 roku. Pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Obiekt nadal będzie posiadał dwa pasy ruchu, ale powstanie też chodnik i droga dla rowerów.

Aktualizacja: W połowie listopada wykonawca uzyskał pozwolenia na prowadzenie rozbiórki nad torami.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments