Prace przy budowie Teatru Kameralnego wstrzymane. Odkryto pozostałości XVI-wiecznej Bydgoszczy! [ZDJĘCIA]
Dodano: 30.01.2019 | 15:25Eryk Dominiczak | zdjęcia: Stanisław Gazda
Na zdjęciu: Pozostałości dawnej Bydgoszczy wstrzymały na kilka tygodni prace budowlane przy wznoszeniu Teatru Kameralnego.
Fot. Stanisław Gazda
Do końca 2019 roku miasto planowało zakończyć prace związane z przebudową Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Ale istnieje prawdopodobieństwo, że tego terminu nie uda się dotrzymać. – Powodem są odkrycia dokonane niedawno w tym miejscu przez archeologów – tłumaczy odpowiedzialny za inwestycję zastępca prezydenta Michał Sztybel.
Prace archeologiczne na placu budowy rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. O ile takie działania, zwłaszcza w strefie śródmiejskiej, to procedura standardowa, o tyle już sam ich termin – niekoniecznie. Zima nie sprzyja bowiem wykopaliskom. Potwierdza to nadzorujący prace archeolog Robert Grochowski, ten sam, który stoi za odkryciem bydgoskiego skarbu w Farze niemal dokładnie rok temu. – Nasze obecne działania przy teatrze należy traktować jako wyjątek od reguły – mówi. I dodaje, że dzięki współpracy z wykonawcą inwestycji – firmą Ebud Przemysłówka – odbywają się one w przyzwoitych warunkach. – Mamy do dyspozycji między innymi ogrzewany namiot – wskazuje.
Najważniejszą informacją są jednak odkrycia, których dokonali archeolodzy w minionych tygodniach. Przekopując się przez kolejne warstwy ziemi znaleźli oni między innymi fragmenty drewnianych konstrukcji. – Zaklasyfikowaliśmy je jako bramę miejską prowadzącą w kierunku zamku, palisadę ochraniającą miasto oraz most umożliwiający dotarcie do zamku – wylicza Grochowski. Wszystko wskazuje na to, że są to pozostałości z XVI, względnie – XVII wieku. Dokładny czas ich powstania zostanie określony po przebadaniu próbek drewna. – Badania pozwolą określić, kiedy zostało ścięte drzewo użyte do ich budowy – wyjaśnia Robert Grochowski.
Odkryta właśnie brama miejska była jedną z czterech, które posiadała Bydgoszcz, a jednocześnie jedyną wykonaną z drewna. Dotąd lokalizowano ją raczej w ciągu samej ulicy Grodzkiej, tymczasem odkopano ją na przedłużeniu ulicy Krętej. Droga przez bramę wiodła do zamku, fortyfikacji ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego, która mieściła się przy współczesnej ulicy Przy Zamczysku. Aby się jednak do niego dostać, należało przejść przez most nad fosą, którego pozostałości – w formie reliktów słupów – również odkryto. – Dzięki takim odkryciom dowiaduje się więcej o zabudowie dawnej Bydgoszczy. Jest to kolejna cegiełka do historii miasta, a każdy taki element czy tydzień badań przynosi nowe ustalenia – zaznacza Grochowski.
CZYTAJ TAKŻE: Co kryje podziemna Bydgoszcz? Jak wyglądał zamek bydgoski i jego otoczenie?
Archeolodzy, poza pobraniem wspomnianych próbek do badań dendrologicznych, wykonali dokumentację fotograficzną odkrytych elementów. – Naszym zadaniem jest prawidłowa eksploracja wszystkich warstw od najbardziej współczesnych do tych z czasów lokacyjnej Bydgoszczy, czyli z 1346 roku – tłumaczy Robert Grochowski. Prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak długo potrwają? – Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, wówczas powinny zakończyć się w ciągu pięciu tygodni – mówi nam Marta Stachowiak, rzecznik ratusza.
Wiceprezydent Sztybel przyznaje, że odkrycia wyhamowały nieco prace budowlane, przez co ich finał może zostać przeniesiony na 2020 rok. W nowym budynku Teatru Kameralnego znajdzie się sala teatralna o o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych z widownią na 234 miejsca wraz z kuluarami. Dodatkowo powstanie jeszcze mniejsza sala na 50 osób, a także zaplecze biurowe i socjalne.
Inwestycja warta jest 29,5 miliona złotych. Ponad dziesięć milionów złotych miasto pozyskało ze środków ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022