Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prace przy Nowej Astorii zgodnie z planem. Będzie dodatkowe dofinansowanie?

Dodano: 13.12.2018 | 16:41

Na zdjęciu: Aktualnie firma Alstal prowadzi prace przy fundamentach nowego basenu.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Prace przy budowie Nowej Astorii przebiegają zgodnie z planem. Ratusz zapowiada, że zamierza starać się o dodatkowe dofinansowanie rządowe na realizację inwestycji. 

PRZECZYTAJ >> Wiemy, jak będą wyglądać baseny otwarte przy Astorii. Ratusz uwzględnił wiele uwag mieszkańców

Rozpoczęcie budowy nowego basenu olimpijskiego nastąpiło 1 sierpnia. Obiekt powstaje na miejscu dawnego basenu i hali sportowej, zburzonych w 2017 roku. Autorami projektu są architekci: Iwonna Wencius-Kowalska oraz pochodzący z Ukrainy Gennadii Donets. W ramach nowego kompleksu powstanie 10-torowy basen o długości 50 metrów, z którego korzystać będą przede wszystkim sportowcy i uczniowie bydgoskich szkół. Zostanie on wyposażony w ruchomy pomost oraz mechanizm umożliwiający zmianę głębokości dna nawet do sześciu metrów. Dzięki temu obiekt ma też służyć celom rekreacyjnym czy treningom nurków. Poza pływalnią, w budynku znajdzie się również sala rozgrzewkowa, siłownia, odnowa biologiczna czy hangary na kajaki. Na trybunach będzie mogło zasiąść 450 osób.


CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE NOWEGO BASENU ASTORII


Na środowej konferencji prasowej, podczas której przekazano do publicznej wiadomości wyniki konsultacji w sprawie zagospodarowania terenów pomiędzy powstającym basenem, a bulwarami nad Brdą, dyrektor wydziału inwestycji miasta Mirosław Jagodziński zrelacjonował postępy w budowie krytej pływalni.

Muszę zapewnić, że wykonawca realizuje zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem rzeczowo-finansowym. Nie mamy tutaj żadnych opóźnień. Mamy wykonane roboty ziemne przygotowawcze, ściany szczelinowe wraz z oczepami betonowymi – zabezpieczenie wykopów, które powstają, a także wykop właściwy pod budynek basenu i hangar na kajaki – przedstawił Jagodziński. Warto dodać, że zaangażowanie finansowe prac wynosi już 19 milionów złotych – przypomnijmy, że budowa ma pochłonąć 100 milionów złotych.

Dyrektor podkreślił, że z uwagi na to, że grunt pod powstającym basenem jest bardzo niestabilny, konieczne było dodatkowe wzmocnienie części, na której znajdzie się niecka pływalni. W tym celu wykonano pale typy barrette. Ponadto wylano też podkłady z chudego betonu wraz z izolacją pod płyty obu budynków, a także zrealizowano przyłącze wodno-kanalizacyjne z odprowadzeniem wód deszczowych. Jeśli prace będą przebiegały zgodnie z planem, w połowie roku rozpocznie się montaż pierwszych konstrukcji dachu Nowej Astorii. Wtedy będzie też można prowadzić roboty związane z niecką basenu.


ZOBACZ, JAK WMUROWYWANO KAMIEŃ WĘGIELNY POD NOWĄ ASTORIĘ [WIDEO]


Jak podkreślił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, ministerstwo sportu wzorcowo ocenia dotychczasową realizację inwestycji. Resort przeznaczył 25 milionów złotych dofinansowania na budowę basenu – istnieje jednak szansa, że udział środków rządowych będzie większy. Warto nadmienić, że miasto starało się o pokrycie 50% kosztów nowej pływalni.

Widząc, że inne samorządy mogą mieć problem z wykorzystaniem środków, nie ukrywamy, że czynimy starania o zwiększenie tego dofinansowania. Zobaczymy, jak one się zakończą. Otrzymaliśmy informację, żeby aplikować w I kwartale 2019 roku do kolejnej edycji programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Na pewno to uczynimy – zapewnił Sztybel.

Zakończenie prac nad pływalnią ma nastąpić na początku 2020 roku.