Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Praktyczny prezent dla babci

Dodano: 04.12.2020 | 09:45

Na zdjęciu: Przemyślany prezent dla babci nie tylko uprzyjemni jej życie, ale będzie także praktyczną pomocą w codzienności.

Fot. pixabay.com

Także babcie idą z duchem czasu. Podczas gdy jedną najbardziej ucieszą wełniane kapcie i nowy motek wełny na szalik lub dobra książka, druga będzie zachwycona nowinkami technologicznymi. Te są szczególnie warte uwagi, gdyż w znaczący sposób mogą ułatwić seniorce życie.

Przemyślany prezent dla babci nie tylko uprzyjemni jej życie, ale będzie także praktyczną pomocą w codzienności. Tym samym babcia zyska więcej czasu dla siebie i… dla wnuków. Co najlepiej wybrać? Jaki kupić prezent dla babci? Inspiracji można poszukać na przykład tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-prezent-dla-babci.bhtml.

Technologiczne nowinki dla babci

Jeśli babcia lubi spędzać czas w kuchni, można pomyśleć o zakupie dla niej garnka lub patelni. Naczynie może być wykonane z lekkiego i taniego aluminium lub ze stali. Połączenie chromu i niklu sprawia, że naczynie zyskuje właściwości antykorozyjne i zarazem jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są również połączenia aluminium i stali, stosowane w konstrukcji dna garnka. Wybierając takie naczynie, należy upewnić się, że jest to powierzchnia indukcyjna – dzięki temu będzie można go użyć na kuchence każdego rodzaju. Wnętrze garnka najlepiej by posiadało warstwę ceramiczną, granitową lub marmurową. Pozwoli to zapobiegać przywieraniu, a im grubsza taka warstwa – tym lepiej. I nieco drożej, ale tu połączenie ceny idzie w parze z jakością. Warto pamiętać, że tego typu naczynia najlepiej myć ręcznie.

W trosce o zdrowie babci należy zwrócić uwagę, by naczynia nie zawierały PFOA, ołowiu i kadmu, czyli by były wolne od szkodliwych związków. Dziś także i teflon odszedł do lamusa.

Niektóre modele naczyń posiadają specjalny wskaźnik, który zmienia kolor na czerwony po osiągnięciu temperatury idealnej do smażenia. Inne wzbogacone są o silikonowe uszczelki przy uchwycie pokrywy, by uniknąć poparzenia dłoni. Inne modele mogą mieć konstrukcję z sitkiem i lejkiem albo posiadać wygrawerowaną miarkę. Dzięki takim sprzętom kuchennym babcine specjały będą smakować jeszcze lepiej!

Ponieważ starsza osoba ma mniej siły niż nastolatek, wykonywanie codziennych obowiązków domowych może sprawiać jej pewien kłopot. A na pewno już zajmować więcej czasu. Dlatego by usprawnić babci sprzątanie warto zainwestować w mop parowy. Taki mop pozwoli umyć każdego rodzaju podłogę, wyczyścić dywan lub wykładzinę, ale także pomoże umyć okna! Można go również zastosować do odplamiania powierzchni lub do dezynfekcji. Działająca w urządzeniu wysoka temperatura zabija wszelkie bakterie i roztocza bez użycia chemii, co może być kolejnym atutem dla osoby starszej, często narażonej na różne alergie. Mop parowy jest łatwy w obsłudze, więc każda babcia doskonale sobie z nim poradzi.

Ułatwienia do domu

Miłym akcesorium w domu dla babci może być oczyszczacz powietrza, szczególnie przydatny w mieście. Urządzenie wciąga powietrze i oczyszcza je dzięki zamontowanym filtrom. Filtr HEPA zatrzyma smog, bakterie i rozmaite alergeny. Jest praktyczny, gdyż można go odkurzać. Filtr z węgla aktywnego zatrzyma zapachy (m.in. dymu z papierosów), ale tez zneutralizuje związki chemiczne. Ponadto oczyszczacze często posiadają praktyczne dodatki: jonizator i lampa UV, niszczące bakterie i roztocza. Model oczyszczacza należy dopasować do metrażu mieszkania i uruchamiać go minimum na godzinę dziennie

Babcię może ucieszyć także nawilżacz powietrza, który zapewni optymalną wilgotność powietrza w domu. Najbardziej przydatny będzie w okresie zimowym, w sezonie grzewczym. Do wyboru są nawilżacze ewaporacyjne (droższe) i ultradźwiękowe (tańsze). W niektórych modelach można zastosować także olejki eteryczne. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, nie sprawi więc seniorce kłopotu, a z pewnością podniesie jakość jej życia.

Jeśli natomiast babcia uwielbia lato, a zimą tylko marznie i odlicza czas do wiosny, może warto sprezentować jej grzejnik lub termowentylator? Szczególnie jeśli babcia mieszka w dużym domu jednorodzinnym, który mimo centralnego ogrzewania ciężko ogrzać. Grzejniki przenośne mają funkcję samoistnego wyłączania się w przypadku przewrócenia. Posiadają również mechanizm zabezpieczający przed przegrzaniem, nie trzeba więc się obawiać, że babcia zapomni grzejnik wyłączyć. Na rynku można znaleźć grzejniki olejowe (dość ciężkie, ale są zamontowane na kółeczkach, więc nie sprawią trudności z przemieszczaniem), elektryczne grzejniki konwekcyjne lub klasyczne farelki, czyli termowentylatory (których jednak lepiej nie używać na dogrzewanie łazienki).

Zawsze w kontakcie

Dobrym pomysłem na prezent dla babci może być również telefon komórkowy. Taki prezent ma tę dodatkową zaletę, że zyskujemy kontakt z babcią w każdej chwili i miejscu. W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego babci można postawić na smartfon z wieloma nowoczesnymi aplikacjami lub na tradycyjny telefon z klawiaturą numeryczną (tzw. feature phone). Babcia walcząca z wykluczeniem cyfrowym seniorów ucieszy się z modelu z dotykowym ekranem, o dość dużej rozdzielczości i… aparatu. Ten pozwoli jej zrobić zdjęcia na spacerze z dziadkiem lub na wideorozmowy z wnukami.

Jeśli jednak babcia preferuje urządzenie bardziej tradycyjne, ucieszy ją prosty model służący do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Ważne, by telefon miał stosunkowo dużą i wyraźną klawiaturę i czytelny wyświetlacz, co znacznie ułatwi korzystanie z urządzenia. Dodatkowym atutem będzie głośny dzwonek i dobry mikrofon.