Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Problemy z parkiem Grabina w Koronowie. Konieczny jest plan zagospodarowania, który odlesi teren

Dodano: 03.05.2024 | 08:45

Na zdjęciu: - Musimy zrobić plan zagospodarowania przestrzennego, który odlesi nam ten teren - zapowiada burmistrz

Fot. IN / SF

Od ponad pięciu lat burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski zapowiada przeprowadzenie prac związanych z zagospodarowaniem parku Grabina w Koronowie. Od tamtego czasu nie zostały przeprowadzone żadne większe prace (poza czynem społecznym), a gmina dodatkowo napotkała na poważne problemy.

Park Grabina to zwarty kompleks leśny otaczający miasto od południowego-zachodu. Jego bujność charakterystycznie wyróżnia się nad starą częścią miasta. To dawniej w tym miejscu odbywały się m.in. uroczystości, wydarzenia kulturalne, imprezy, była restauracja, alejki itp. Teraz to już tylko wspomnienia. Niedawno powstała nawet ciekawa publikacja autorstwa Jerzego Nowickiego pt. „Historia Grabiny w Koronowie 1873-1974. Piękna przeszłość i smutny koniec”. Opisane są tam dzieje tego miejsca, a całość dopełniają unikatowe fotografie. Książka dostępna jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koronowie.

Zapowiedzi z kampanii wyborczych

Już w 2018 roku ówczesny kandydat na burmistrza Patryk Mikołajewski zapowiadał utworzenie Miejskiego Parku Grabina. Prac nie udało się jednak zrealizować. Co ciekawe podczas ostatniej kampanii wyborczej komitet Patryka Mikołajewskiego ponownie postulował przeprowadzenie prac w tym miejscu. Problem w tym, że jak się okazuje nie jest to taka prosta sprawa.

Nie ma pozwolenia na budowę

– W ramach realizacji projektu dotyczącego Grabiny została wydana decyzja pozwolenia na rozbiórkę części elementów ruin budynku „dom ubogich” – informował nas na początku kwietnia tego roku burmistrz Mikołajewski. – Alternatywnie został wykonany projekt przebudowy schodów do Starego Dworu. W trakcie prac wystąpiła konieczność przeprowadzenia badań geologicznych z uwagi na czynne osuwisko. Dokumentacja projektowa nie otrzymała pozwolenia na budowę z uwagi na obszary oznaczone geodezyjnie jako las. Obecnie, aby zaprojektować montaż jakichkolwiek urządzeń na wskazanym obszarze należy wyłączyć z terenów leśnych obszary oznaczone geodezyjnie jako las. W związku z tym trwają poszukiwania rozwiązań alternatywnych – dodał.

Czyn społeczny

Jakiś czas temu przeprowadzono prace na Górze św. Jana. Teren został wykarczowany, pojawił się postument z figurą św. Jana Nepomucena. Jak przekazał nam burmistrz była to inicjatywa mieszkańców Starego Dworu w ramach czynu społecznego.

Konieczny jest plan zagospodarowania przestrzennego

Temat zagospodarowania parku Grabina został poruszony podczas niedawno przeprowadzonego czatu online z mieszkańcami jaki zorganizował burmistrz. Mikołajewski przyznał, że jest to jedna z tych rzeczy, której nie udało się zrealizować. – To jest jedna z tych rzeczy, która mi się nie udała – tłumaczył samorządowiec. – Szczerze chciałem, aby się udała. Grabina sama w sobie jest określona jako gospodarka leśna, czyli jest traktowana jako las. Musimy zrobić plan zagospodarowania przestrzennego, który odlesi nam ten teren, żebyśmy mogli na nim inwestować. Bo to, że jest on w granicach administracyjnych Starego Dworu i Koronowa to kompletnie niczego nie zmienia. To jest praca na około trzy lata jeżeli chodzi o plan zagospodarowania i projekt budowlany i wówczas można przystąpić do fizycznego wykonywania – dodał.

Ambitne plany

Przypomnijmy, że w 2018 roku Mikołajewski w ramach utworzenia Miejskiego Parku Grabina zapowiadał m.in. rewitalizację alejek spacerowych oraz odnowę ścieżki dydaktycznej „Cysterski Gaj”, naprawę i oczyszczenie systemu odwadniającego, przygotowanie infrastruktury rekreacyjnej (ławeczki, stoliki itp.), aranżację punktu widokowego na Górze św. Jana. Natomiast w maju 2022 roku Urząd Miejski w Koronowie na swojej stronie internetowej opublikował wizualizacje dotyczące Wzgórza Łokietka, mostków cysterskich, tarasu widokowego na „szańcach”. Zapowiadano też częściową rozbiórkę i zabezpieczenie tzw. „domu ubogich”, montaż ławek i koszy na śmieci, tablic informacyjnych oraz monitoringu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bacaglaca
Bacaglaca
2 miesięcy temu

Grabina,? Dobre miejsce dla złodzieji drzewa piły motorowe pracują co drugi dzień ale tego nikt nie słyszy.policja nawet jak sprawdza rejon bydgoskiej nic nie słyszy bo tak jest i m wygodnie.ludzie wyrzucają śmieci z eternitem włącznie i tego nikt nie widzi bo tak jest wygodnie.tak obiecywany wyjazd do 25 dk to wg mnie chybiony temat w Grabinie co drugie drzewo grozi obaleniem.

Gabryś
Gabryś
2 miesięcy temu

Grabina powinna zostać jaka jest. Ławki, stoliki równa się jeszcze więcej śmieci . Ludzie nie uszanują natury. To już lepszy był pomysł żeby to był rezerwat. Uważam że, Pan Mikołajewski zajmuje się takimi rzeczami bo łatwiej mu jest ozdabiać Koronowo niż zająć się prawdziwymi problemami, choćby temat komunikacji miejskiej.

Adam
Adam
2 miesięcy temu

Niedługo plan będzie zbędny złodzieje wytną grabine, sam to widzę i nikt nad tym nie panuje. Problem sam się rozwiąże, będzie wielka polana. ????