Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prof. Aleksander Araszkiewicz będzie kształcił medyków na Politechnice Bydgoskiej

Dodano: 06.04.2023 | 15:14

Na zdjęciu: Politechnika Bydgoska ujawniła, że do zespołu dołączył prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, znany bydgoski psychiatra i psychoterapeuta, dołącza do zespołu wykładowców medycyny na Politechnice Bydgoskiej. Kierunek lekarski na tej uczelni ma zostać uruchomiony w październiku 2024 roku.

Politechnika Bydgoska zapowiedziała utworzenie kierunków medycznych zostało ogłoszone pod koniec lutego, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W marcu uczelnię odwiedził minister zdrowia Adam Niedzielski, który ogłosił datę prawdopodobnego startu nowego wydziału. – Ustaliliśmy, że uruchomienie kierunku lekarskiego ma nastąpić od roku akademickiego 2024/2025 przekazał.

We wtorek, 3 kwietnia do PBŚ na spotkanie z rektorem prof. Markiem Adamskim przybył natomiast premier Mateusz Morawiecki. Jak przekazuje politechnika, szef rządu podkreślił, jak istotna w sytuacji całego kraju pozostaje kwestia kształcenia lekarzy i personelu medycznego – Premier poparł naszą inicjatywę i zadeklarował swoje wsparcie na potrzeby utworzenia wydziału medycznego na naszej uczelni – zakomunikowała po spotkaniu uczelnia. We wszystkich wizytach uczestniczył bydgoski minister – członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Politechnika Bydgoska zapowiada, że w III kwartale tego roku złoży wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego. – Prowadzimy intensywne rozmowy i działania dotyczące utworzenia zespołu dydaktyków na nowym wydziale medycznym. Koncentrujemy się także na zapewnieniu niezbędnej infrastruktury dla przyszłych studentów oraz akademickiej kadry lekarskiej – mówi dr. hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.

Kompletowanie zespołu wykładowców rozpoczęło się od ogłoszenia dwóch uznanych nazwisk – pierwszym z nich jest prof. Marek Harat: uznany neurochirurg, związany z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy, który przeprowadził wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów. Teraz Politechnika Bydgoska ujawniła, że do zespołu dołączył prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz.

Prof. Aleksander Araszkiewicz jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii oraz certyfikowanym psychoterapeutą. Tytuł profesora otrzymał w 2000 roku. Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, członkiem Zarządu Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego oraz kierownikiem Kliniki Psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji naukowych. Pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Teraz swoją specjalistyczną wiedzą i bogatym doświadczeniem podzieli się z przyszłymi studentami Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej.

Aleksander Araszkiewicz chce pomóc w tworzeniu nowego ośrodka kształcenia lekarzy w Bydgoszczy

Chcę pomóc w realizacji tej ważnej i potrzebnej inicjatywy, w budowaniu nowego ośrodka kształcenia lekarzy w Bydgoszczy. Jestem pod wrażeniem kampusu i bazy laboratoryjnej Politechniki Bydgoskiej. To jest wartość dodana. Pamiętam, że w chwili, kiedy ważyło się powstanie Akademii Medycznej w naszym mieście, jej współtwórca prof. Adam Bilikiewicz wskazywał właśnie Fordon na miejsce kształcenia medyków – mówi prof. Araszkiewicz.

Politechnika Bydgoska planuje uruchomić kierunek lekarski w październiku 2024 roku. – Finalizujemy działania dotyczące kadry nowego Wydziału Medycznego. Stawiamy na jakość kształcenia. Cieszymy się, że w zespole dydaktyków będą tak doświadczeni specjaliści jak prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz czy prof. dr hab. n. med. Marek Harat. Równolegle prowadzimy zaawansowane rozmowy i prace związane z bazą szpitalną oraz niezbędną infrastrukturą dla przyszłych studentów medycyny – mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Karty zostały odkryte. Znamy składy na mecz bydgoskich żużlowców z Orłem Łódź

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments