Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaProfesor Adam Marcinkowski nie żyje. Był pierwszym rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Adam Marcinkowski
07.12.2020 | 16:34

Profesor Adam Marcinkowski nie żyje. Był pierwszym rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Na zdjęciu: Profesor Adam Marcinkowski zmarł w niedzielę, 6 grudnia. Miał niespełna 78 lat.

Fot. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego / mat. prasowe

W niedzielę, 6 grudnia zmarł profesor Adam Marcinkowski, wieloletni wykładowca oraz rektor Akademii Bydgoskiej i jej następcy – Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Miał niespełna 78 lat.

Prof. Marcinkowski kierował UKW od momentu jego powstania – 13 maja 2005 roku do końca kadencji w roku 2006. Wcześniej, od 2002 roku, był rektorem Akademii Bydgoskiej. „Prof. Adam Marcinkowski już od pierwszych miesięcy swojej pracy na stanowisku rektora podjął szereg działań na rzecz utworzenia pierwszego w Bydgoszczy uniwersytetu. Dzięki współpracy z władzami Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego, a także wielu instytucji, Jego idea szybko uzyskała aprobatę, stając się przedmiotem społecznych dyskusji” – podkreśla w komunikacie dla mediów rzecznik uczelni Tomasz Zieliński.

Prof. Adam Marcinkowski (rocznik 1942) był rodowitym bydgoszczaninem. Studia ukończył – w 1974 roku – w Warszawie (Wydział Historyczny Wojskowej Akademii Politycznej). Stopień doktora uzyskał sześć lat później na Wojskowym Instytucie Historycznym, a habilitację uzyskał w 1985 roku w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Tytuł profesora nauk humanistycznych nadał mu prezydent Aleksander Kwaśniewski w listopadzie 1996 roku.

I to właśnie w 1996 roku zmarły profesor wrócił do rodzinnego miasta, gdzie rozpoczął pracę w Katedrze Edukacji Obronnej ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. „Pełnił tutaj różne funkcje aż do wyboru na stanowisko rektora w 2002 roku” – przypomina Tomasz Zieliński.

Prof. Marcinkowski był za swoją pracę wielokrotnie odznaczany – między innymi Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi czy Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W latach 2009-2013 zajmował stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile.

W wigilię Bożego Narodzenia prof. Adam Marcinkowski skończyłby 78 lat.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści