Na zdjęciu: Prof. Zygmunt Mackiewicz był z jednym z inicjatorów przywrócenia Bydgoszczy fontanny "Potop". Po jego śmierci tuż przy fontannie ustawiono ławeczkę, upamiętniającą profesora.
Fot. Leszek Grabowski/archiwum
Profesor Zygmunt Mackiewicz – jeden z inicjatorów utworzenia bydgoskiej Akademii Medycznej i odbudowy fontanny „Potop” ma zostać patronem ulicy w Fordonie.
Na najbliższej sesji rady miasta (odbędzie się ona w środę, 18 grudnia) radni podejmą uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy prof. Zygmunta Mackiewicza drodze gminnej, znajdującej się pomiędzy ulicami Zenona Frydrychowicza i Władysława Żemojtela. To droga położona w południowej części powstającego kompleksu mieszkalnego Osiedle Pod Skarpą, którego inwestorem jest Jakon. Na terenie pomiędzy Przylesiem a osiedlem Eskulapa trwa budowa zespołu mieszkaniowego, który docelowo będzie liczył 22 bloki.
Jak czytamy w uchwale, z wnioskiem o nadanie nazwy drodze wystąpił Jakon, który partycypuje w jej budowie. Patronat prof. Mackiewicza nadał zespół ds. nazewnictwa miejskiego, uwzględniając opinię ZDMiKP.
Prof. dr hab. n. med. Zygmunt Mackiewicz urodził się w 1931 roku w Birżach na Litwie. Do Bydgoszczy przeprowadził się z rodzicami zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Później podjął studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu, które ukończył w 1955 roku. W 1964 roku uzyskał stopień doktora medycyny, a w roku 1977 – doktora habilitowanego. W tym samym roku objął kierownictwo Kliniki Chirurgii w Bydgoszczy w strukturach Akademii Medycznej w Gdańsku.
Mackiewicz należał do inicjatorów powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy. W 1984 objął kierownictwo Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń, zostając jednocześnie prorektorem nowej uczelni. – W 1988 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Był wybitnym specjalistą w dziedzinie chirurgii naczyniowej. Wykonywał zabiegi pionierskie, nie tylko w skali kraju. W latach 1997-1999 piastował funkcję Prezesa Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz organizował w Bydgoszczy Kongres Chirurgów Polskich – podkreślają autorzy uchwały.
– Profesor Zygmunt Mackiewicz zapisał się w historii Grodu nad Brdą nie tylko jako znakomity lekarz i wybitny naukowiec, ale także jako społecznik z pasją. Należał między innymi do inicjatorów przywrócenia Miastu fontanny Potop. Jako prezes Stowarzyszenia Odbudowy Fontanny Potop przez wiele lat niestrudzenie angażował się w zbiórki funduszy na ten cel
– czytamy dalej w uchwale. Mackiewicz zmarł 8 października 2015 roku. Miał 84 lata.
Warto dodać, że z inicjatywy stowarzyszenia odbudowy „Potopu”, w maju 2016 roku przy fontannie odsłonięto ławeczkę upamiętniającą profesora. Wcześniej, bo w kwietniu 2016 roku w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy, tuż obok Bazyliki św. Wincentego a Paulo, zasadzony został dąb imienia Mackiewicza.
Dodaj komentarz