Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Profesorowie ze szpitala Jurasza w Krajowej Radzie Transplantacyjnej

Dodano: 14.11.2022 | 10:11

Na zdjęciu: Bydgoski szpital Jurasza ma dwóch przedstawicieli w Krajowej Radzie Transplantacyjnej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoski szpital Jurasza ma dwóch przedstawicieli w Krajowej Radzie Transplantacyjnej. Na nową kadencję w skład gremium weszli profesor Jan Styczyński i dr Sylwia Kołtan, prof. UMK.

Powołania prof. Styczyńskiego i Kołtan do Krajowej Rady Transplantacyjnej na kadencję 2022-2026 dokonał 3 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski. Prof. dr. hab. n. med. Jan Styczyński to kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii szpitala Jurasza. Jest specjalistą od chorób dzieci, transplantologii klinicznej oraz onkologii i hematologii dziecięcej. W placówce na Skrzetusku pracuje już ponad 30 lat. Pełni też funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.

Dr hab. n. med. Sylwia Kołtan, prof. UMK, również pracuje w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii szpitala Jurasza. Jako nauczyciel akademicki Collegium Medicum od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną zarówno dla studentów z Polski, jak i zagranicy. Przez 8 lat pełniła funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. immunologii klinicznej, a od 2019 roku jest krajowym konsultantem w dziedzinie immunologii klinicznej.

Krajowa Rada Transplantacyjna doradza ministrowi zdrowia i opiniuje dokumenty związane z procedurami transplantacyjnymi m.in. wnioski podmiotów, które ubiegają się o pozwolenie ministra zdrowia na czynności transplantacyjne; program z zakresu pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów; działalność transplantologiczną jednostek podległych, a także projekty aktów prawnych dotyczące transplantologii.

Rada prowadzi również działalność informacyjną na temat pozyskiwania komórek, tkanek i narządów, które mogą posłużyć do ratowania życia i zdrowia. Opracowuje także dla ministra zdrowia roczny raport z wynikami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów.

CZYTAJ TAKŻE: Pożegnanie pełne wzruszeń. Trzech lekarzy ze szpitala Jurasza przeszło na emeryturę

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments