Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNowy mural w Bydgoszczy. Zobacz projekt!
30.09.2023 | 17:53

Nowy mural w Bydgoszczy. Zobacz projekt!

Zdjęcia: UMB

Nowy mural przedstawiający Andrzeja Szwalbego pojawi się w Bydgoszczy. Poznaliśmy zwycięski projekt.

Projekt wybrano w specjalnie zorganizowanym konkursie, który został rozstrzygnięty w czwartek, 28 września.  W komisji znaleźli się prof. dr hab. Katarzyna Tretyn (przewodnicząca), prof. zw. dr hab. Dariusz Markowski, prof. dr hab. Maciej Świtała, dr Iwona Jastrzębowska – Puzowska, mgr sztuki Marek Iwiński, mgr Maciej Bakalarczyk oraz jako sekretarz – mgr Dobrochna Białczyk z Biura Plastyka Miasta.

Mural miał nawiązywać treścią do Andrzeja Szwalbego – wizjonera i kreatora bydgoskiej kultury. Był on budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskej. Przyczynił się też do powstania Galerii Miejskiej, Opery Nova i Akademii Muzycznej oraz wspierał pałace w Ostromecku i Lubostroniu.

Za najlepszy uznano projekt Przemysława Wójciaka. Jak czytamy na stronie urzędu miasta, wybrano projekt o wysokich walorach artystycznych, charakteryzujący się harmonijną paletą barw, ale jednocześnie dynamiczną kompozycją. Mural ukazuje postać Andrzeja Szwalbego jako wizjonera i wprowadza nową stylistykę w przestrzeń miasta.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz 40 tysięcy złotych na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem muralu.

Mural upamiętniający Andrzeja Szwalbego pojawi się jeszcze jesienią na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Dworcowej 89, a więc naprzeciwko gmachu dworca kolejowego. Białe kwadraty na projekcie to miejsca, w których znajdują się okna. Cały projekt prezentujemy na drugim zdjęciu w galerii.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments