Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przebudowa drogi Niemcz – Żołędowo. Trwa przetarg na projektanta inwestycji

Dodano: 20.02.2022 | 15:28

Na zdjęciu: Zarząd Dróg Powiatowych zamierza przebudować ulicę Bydgoską od ulicy Jeździeckiej do Koronowskiej w Żołędowie.

Fot. ŁG/archiwum

Przebudowa drogi Niemcz – Żołędowo będzie jedną z najważniejszych inwestycji na terenie gminy Osielsko. Jej start nie nastąpi jednak zbyt prędko – Zarząd Dróg Powiatowych obecnie jest w trakcie wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej na to zadanie. Koncepcja modernizacji ulicy Bydgoskiej ma być gotowa za dwa lata – wtedy też mogą rozpocząć się pierwsze roboty budowlane.

Ulica Bydgoska to jedna z najbardziej ruchliwych podbydgoskich dróg. Niestety jest też znana z częstych kolizji, a także wypadków – zwłaszcza na skrzyżowaniu z ulicą Kolonijną. Trzy lata temu doszło tam do zderzenia autobusu linii międzygminnej z samochodem osobowym. Po wielu apelach i wnioskach, jesienią 2021 roku władze powiatu bydgoskiego podjęły decyzję o modernizacji ważnej trasy dla mieszkańców gminy Osielsko. Prace budowlane rozpoczną się najwcześniej za kilkanaście miesięcy, gdyż wcześniej niezbędne jest wykonanie koncepcji przebudowy drogi.

Przebudowa drogi Niemcz – Żołędowo. Znamy pierwsze szczegóły

10 lutego Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ulicy Bydgoskiej, stanowiącej część drogi powiatowej nr 1504C Trzebień–Niemcz–Bydgoszcz. Inwestycja ma być podzielona na pięć etapów – projektanci muszą dla każdego z nich przygotować osobną dokumentację, która będzie stanowiła podstawę do ubiegania się o dofinansowanie zewnętrzne, a także umożliwi ogłoszenie przetargów na roboty budowlane.

  • Etap 1: od skrzyżowania z ulicą Jeździecką do skrzyżowania z aleją Mickiewicza (750 m)
  • Etap 2: od Mickiewicza do Słowackiego – bez przebudowy ronda (650 m)
  • Etap 3: od Słowackiego do skrzyżowania z Kolonijną i Kopernika (900 m)
  • Etap 4: od Kolonijnej do skrzyżowania z Koronowską w Żołędowie (2,1 km)
  • Etap 5: budowa ronda na skrzyżowaniu Bydgoskiej i Koronowskiej (DW 244)

W zapisach dokumentacji przetargowej drogowcy sprecyzowali, jak ma wyglądać przebudowa drogi Niemcz – Żołędowo. Przy obiektach generujących duży ruch, np. marketach mają powstać mini ronda, a na skrzyżowaniach z ważniejszymi drogami gminnymi i zjazdami na powstające osiedla mieszkaniowe – prawo i lewoskręty. Poza wspomnianym rondem na skrzyżowaniu z DW 244 (ma ono powstać w uzgodnieniu z Zarządem Dróg Wojewódzkich), projektanci mają „dowiązać się” do planowanego przez gminę Osielsko ronda na skrzyżowaniu z Jagodową i Zimową.

Przebudowa drogi Niemcz – Żołędowo w pewnych miejscach (np. przy szkole podstawowej w Niemczu) będzie wymagała uzyskania odstępstwa od warunków technicznych z uwagi na ograniczenia terenowe. Zarząd Dróg Powiatowych wymaga także zaprojektowania doświetleń przejść dla pieszych wraz z ich oznakowaniem aktywnym. – W celu spowolnienia ruchu w newralgicznych punktach, w uzgodnieniu z zamawiającym należy wynieść powierzchnie skrzyżowań – podkreśla ZDP. Zmodernizowana Bydgoska ma spełniać warunki drogi klasy Z (zbiorczej); jej jezdnia ma mieć szerokość od 6 do 6,5 m, a wokół niej mają zostać zaprojektowane ciągi pieszo-rowerowe lub drogi dla rowerów i osobno chodniki. Drogowcy widzą też potrzebę stworzenia zatok autobusowych z peronami dla linii międzygminnych.

Projekt przebudowy Bydgoskiej ma być gotowy za dwa lata. W piątek, 18 lutego drogowcy poznali oferty zainteresowanych firm. Przedsiębiorstwo Socha z Bydgoszczy oczekuje za wykonanie zadania 1,2 miliona złotych, a spółka Wanit z Przodkowa – 869 tysięcy złotych. Powiat bydgoski zamierzał przeznaczyć na wykonanie dokumentacji 800 tysięcy złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Na granicy Bydgoszczy i Osielska powstanie nowy market

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments