Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przebudowa Starego Rynku trwa. Na jakim etapie są prace?

Dodano: 12.10.2018 | 14:31

Na zdjęciu: Układanie płyt granitowych w centralnej części Starego Rynku.

Fot. BB

Wykonawca przebudowy płyty Starego Rynku – firma Betpol – realizuje pierwsze elementy nawierzchni centralnej części placu. Wraz z pojawieniem się płyt granitowych, urząd miasta zaprosił przedstawicieli mediów na plac budowy, by przekazać najnowsze informacje o kluczowej inwestycji na Starym Mieście.

Do tej pory wykonaliśmy roboty rozbiórkowe, roboty ziemne w obrębie płyty i wszystkich jezdni, instalację teletechniczną, elektroenergetyczną i kanalizację, przenieśliśmy pomnik – powiedział Marcin Chaberski, kierownik budowy. Dodał, że w trakcie relokacji odkryto akt erekcyjny z 1969 roku. Został on zabetonowany w fundamencie nowego postumentu. Chaberski oznajmił, że w planach jest również wyczyszczenie pomnika – obecnie trwają przygotowania do tej operacji.

Firma Betpol wykonała także komorę dysz mgielnych i konstrukcje ławek i murów oporowych wzdłuż zachodniej pierzei Starego Rynku. Roboty w tym rejonie pozwoliły na odkrycie znalezisk zakopanych w ziemi. – W trakcie tych prac natrafiliśmy na fundamenty wież kościoła jezuitów i zabudowy dochodzącej do kościoła od strony południowej i północnej, a także drewniany wodociąg pochodzący z XVII wieku i kolektor deszczowy z początków XX wieku – ich fragmenty zostały przekazane do Muzeum Wodociągów – powiedział kierownik budowy.

Robotnicy przypadkiem natrafili też na studnię czerpalną, zlokalizowaną w pobliżu ulicy Malczewskiego. – Zasilała ona fontannę „Dzieci bawiące się z gęsią”, która pierwotnie znajdowała się w tej lokalizacji. To miejsce zostanie upamiętnione – zaznaczył Chaberski.

Po zakończeniu prac w centralnej części Starego Rynku, wykonane zostaną chodniki wokół płyty. – W trakcie tych prac będziemy wykonywać fundamenty pod parasole. Jeżeli nie natrafimy na przeszkody infrastrukturalne, będzie ich 16. Parasole będą miały średnicę 7×7 metrów – powiedział Sebastian Kłobuchowski, inspektor nadzoru budowlanego ZDMiKP. Obok parasoli powstaną też studzienki energetyczne, umożliwiające zasilanie ogródków gastronomicznych. Wmontowanie ich w powierzchnię płyty nie zaburzy architektury Starego Rynku.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowa kładka połączy Jachcice i Czyżkówko


Kiedy zakończą się prace w centralnej części Rynku? Zastępca dyrektora zarządu dróg Maciej Gust zapewnił, że zostaną one wykonane do końca tego roku. – Wszystko idzie zgodnie z planem. Nie ma zagrożenia dotrzymania terminu realizacji inwestycji. Zależy nam na tym, aby skończyła się ona jak najszybciej. Jeżeli wykonawca przyspieszy prace, to możliwe, że nastąpi to wcześniej, niż 29 czerwca 2019 roku. Na razie nie chcielibyśmy deklarować konkretnych terminów – jeśli pogoda się utrzyma, to kawiarenki będą mogły wrócić znacznie szybciej, niż nam się wydaje – wyraził nadzieję Gust.

Po zakończeniu prac Stary Rynek ma zyskać nowe, estetyczne detale. O ich jakość dba Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta. Jej przewodniczący, prof. Dariusz Markowski podkreślił, że gremium zostało włączone do procesu projektowego na końcowym etapie prac – w trakcie jego trwania przede wszystkim skupiło się nad wyborem materiałów.

Wybieraliśmy również parasole, wskazywaliśmy, jak ma wyglądać linia 18. południka – ona będzie widoczna zarówno w dzień, jak i w nocy. Uczestniczyliśmy w pracach dotyczących zegara, który będzie pokazywał czas bydgoski – one wciąż trwają. Istotną rzeczą jest oświetlenie, które aktualnie jest na pewnej wysokości. My jako rada zwracaliśmy na to uwagę, aby ono było troszeczkę niżej i na jego barwę – obecna zmienia całkowicie kolorystykę rynku i kamienic. Zależy tam na tym, by była ona naturalna – powiedział Markowski. Rada zadbała też o to, aby woda deszczowa była odprowadzona kamiennymi rurami – tak jak w innych zabytkowych zakątkach na świecie.

Będą drzewa

Jest niemal pewne, że na Starym Rynku pojawią się dwa duże drzewa. Mają one ożywić przestrzeń i być odpowiedzią na oczekiwania społeczne odnośnie wprowadzenia zieleni. Drzewa mają pojawić się po wschodniej stronie placu – jedno przy bibliotece, a drugie przy zbiegu ulicy Krętej z Jatki.

Sądzę, że ten pomysł będzie realizowany. Jesteśmy po wstępnej akceptacji i wierzę, że uda się to zrobić – podkreślił profesor Markowski.  

Mocnym zwolennikiem drzew jest też menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. Jak stwierdził, nowy wygląd płyty przyniesie nowe funkcjonalności. – To zmiana, na którą wszyscy czekamy – bo rynek jest wizytówką miasta, a nasz rynek do tej pory nie spełniała oczekiwań mieszkańców. Poza zmianami estetycznymi, nastąpią zmiany funkcjonalne. Płyta będzie wygodniejsza dla osób niepełnosprawnych, pieszych i rowerzystów, gastronomia otrzyma dużo większą przestrzeń – każdy z klientów będzie mógł łatwiej znaleźć wolne miejsce. W weekendy – na szczęście – jest o to coraz trudniej – powiedział Bakalarczyk. Menedżer podkreślił też, że otwarcie rynku przysłuży się do ożywienia handlu i realizacji jego projektu „drugiej niedzieli handlowej”.


CZYTAJ WIĘCEJ: Mnóstwo pomysłów Menedżera Starego Miasta i Śródmieścia na ożywienie potencjału centrum Bydgoszczy


W połowie listopada poznamy też wyniki konkursu na elementy małej architektury, przeznaczony dla studentów i absolwentów kierunków projektowych i artystycznych. Możliwe, że zgodnie z pomysłem prof. Markowskiego, na głównym placu Bydgoszczy znajdą się krzesła, które można by było wziąć i umieścić w dogodnym miejscu.

Przebudowa płyty Starego Rynku rozpoczęła się w czerwcu. Całkowity koszt inwestycji to ponad 17 milionów złotych.

Błażej Bembnista