Bydgoszcz
15C
Słonecznie
41% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 14
9C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiPrzesłanki rozwodowe. Jakie czynniki sądy biorą pod uwagę podczas orzekania rozwodów?
05.03.2021 | 08:00

Przesłanki rozwodowe. Jakie czynniki sądy biorą pod uwagę podczas orzekania rozwodów?

Na zdjęciu: Chęć rozpoczęcia zupełnie nowego rozdziału w życiu oznacza złożenie pozwu o rozwód do sądu.

Fot. mat. autora

Statystyki pokazują, że w Polsce i na świecie rozpada się coraz więcej związków małżeńskich. Przyczyny takiego stanu rzeczy są rozmaite: zdrady, pogłębiające się różnice charakterów, wypalenie się uczucia. Chęć rozpoczęcia zupełnie nowego rozdziału w życiu oznacza złożenie pozwu o rozwód do sądu. Jednak prawnicy zwracają uwagę, że przy aktualnie obowiązujących regulacjach nawet obopólna chęć rozwiązania małżeństwa nie musi przesądzać sprawy.

Tylko trwały rozpad pożycia małżeńskiego może skutkować sądowym rozwodem

W niektórych krajach do uzyskania rozwodu wystarczy złożenie stosownego wniosku przez internet, opatrzonego autoryzowanym podpisem elektronicznym obu zainteresowanych stron. Załatwianie wszystkich formalności trwa godzinę z hakiem – polskie przepisy nie dopuszczają do podobnego scenariusza. Co powinny zrobić osoby, które chcą rozstać się w zgodzie i jak najszybciej zostawić pewne sprawy za sobą? Prawnicy rozwodowi z Kancelarii R. Ptak i Wspólnicy tłumaczą, że najłagodniejszym wariantem będzie złożenie wniosku o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Aczkolwiek nawet w takim scenariuszu konieczne jest przejście przez rozprawę i przesłuchanie w sądzie. Prowadzący sprawę musi ocenić, czy małżonków faktycznie nic już nie łączy. Ważne jest również to, od jakiego czasu związek istnieje tylko „na papierze”. Pytania zadawane małżonkom podczas sprawy rozwodowej dotyczą nawet najbardziej intymnych spraw. Ich szczegółowość może wywoływać duże zdenerwowanie: to jednak nie złośliwość sędziego, a konieczność wszechstronnego ustalenia wszystkich okoliczności sprawy.

Sądy ustalają stan więzi emocjonalnych, fizycznych oraz gospodarczych między małżonkami

Dlatego chcąc przejść przez rozwód bez nadmiernych stresów, trzeba się wcześniej dobrze przygotować do sprawy. Wspomniana wcześniej Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy ma na swoim koncie takie przypadki, kiedy do zakończenia małżeństwa wystarczyła jedna, szybka rozprawa. Kluczem do zapewnienia sobie w miarę komfortowego przebiegu czynności sądowych jest przygotowanie kompletnego wniosku, przedstawiającego pełne dowody na trwałe ustanie pożycia małżeńskiego. Jeżeli przedstawione materiały są wystarczające, sąd nie musi wprowadzać dalszych dowodów wyjaśniających. Trzeba jeszcze mieć na względzie przesłanki negatywne, które nie pozwolą na orzeczenie rozwodu. Nawet w okolicznościach świadczących o pełnym rozpadzie wszelkich więzi małżeńskich. Mowa o ochronie dobra małoletnich dzieci, zasadach współżycia społecznego oraz złożeniu pozwu rozwodowego przez tylko jedną, winną zniszczeniu związku stronę.


Podobne wpisy

Powiązane treści