Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wielka koncepcja odnowy Kanału Bydgoskiego. Ogłoszono obiecany przetarg

Dodano: 04.02.2023 | 19:41

Na zdjęciu: Koncepcja odnowy Kanału Bydgoskiego obejmie też odcinek przebiegający przez Miedzyń, Prądy, Flisy i Osową Górę.

Fot. Rada Osiedla Miedzyń-Prądy

Urząd miasta ogłosił zapowiadany przetarg na stworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej wokół Kanału Bydgoskiego od Wilczaka do granic Bydgoszczy. Jednym z zadań projektantów będzie przygotowanie wizualizacji poszczególnych stref wypoczynku.

Jak już kilkukrotnie opisywaliśmy, od kilku lat trwają zaawansowane starania na rzecz przywrócenia świetności terenów nad Kanałem Bydgoskim. Bydgoszczanie bardzo oczekują zmian: w konsultacjach ws. kolejności miejskich inwestycji oddali aż 4,5 tysiąca głosów na to, by to właśnie rewitalizacja urokliwych przyrodniczo terenów była priorytetem prezydenta Rafała Bruskiego i podległych mu urzędników. Mieszkańcy licznie głosują też na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego związane z kanałem.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Potencjał na ekowizytówkę. Kanał Bydgoski potrzebuje strumienia funduszy


Intencją wielu bydgoskich działaczy społecznych – zwłaszcza członków rad osiedli położonych przy drodze wodnej – było stworzenie całościowej koncepcji rewitalizacji. Już od kilku lat czynione były oddolne starania, by pokazać urzędnikom potencjał tkwiący w nadkanałowych plantach: z inicjatywy Rady Osiedla Miedzyń-Prądy zorganizowano m.in. konkurs dla studentów obecnej Politechniki Bydgoskiej, który przyniósł ciekawe pomysły na stworzenie miejsc spotkań i wypoczynku dla mieszkańców.

Mozolne działania zaangażowanych bydgoszczan przyniosły efekt: jak informowaliśmy w listopadzie, miasto postanowiło ogłosić przetarg na całościową koncepcje zagospodarowania obszaru nad Kanałem Bydgoskim. W odpowiedzi na interpelację radnego Wojciecha Bulandy zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel napisał, że koncepcja obejmie odcinki od śluzy IV do VI (czyli od Bronikowskiego do Wrocławskiej) oraz od przystani przy klubie Gwiazda do granicy miasta.

Koncepcja na Kanał Bydgoski. Co ma zawierać?

Postępowanie zostało rozpisane w piątek, 3 lutego. Zgodnie z jego nazwą, ratusz szuka wykonawcy koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru Kanału Bydgoskiego do granic administracyjnych miasta wraz z terenami przyległymi, obejmujący obszar o powierzchni ponad 80 ha. Wizja ma być spójna z opracowaną w grudniu 2009 roku koncepcją programowo – przestrzenną pn.: „Park nad Starym Kanałem Bydgoskim”, autorstwa mgr inż. arch. Doroty Niteckiej – Frączyk. Co istotne, wizja obejmie tereny należące do miasta.

Powyższe opracowanie to nie jedyny wymóg, stawiany przez ratusz. Całościowa koncepcja musi być zgodna z planami miejscowymi i inwestycjami realizowanymi w ramach BBO, ale też z koncepcją przebiegu trasu EuroVelo 2 i 9.

Autorzy mają przedstawić wizualizacje (minimum pięć) poszczególnych stref wypoczynku nad Kanałem. Strefy powinny uwzględnić potrzeby poszczególnych grup wiekowych i być wyposażone w urządzenia do celów rekreacyjno-sportowych oraz wypoczynku i zabawy: siłownie terenowe, ścieżki zdrowia, urządzenia do kalisteniki, boiska, terenowe urządzenia sportowe, place zabaw, wieże widokowe, parki rozrywki czy łąki rekreacyjne. Ratusz wymaga od projektantów również przygotowania układu komunikacji pieszej i rowerowej z wykorzystaniem istniejących „przedeptów”: ich zadaniem będzie ocena, które należy wykorzystać, a które usunąć.

Wbrew kreowanym mitom, koncepcja uwzględni zachowanie istniejącej roślinności, ze wskazaniem kierunku jej uporządkowania, zabezpieczenia i odtworzenia, a także przekształcenia pod kątem zwiększenia atrakcyjności oraz dostosowania do lokalnych warunków siedliskowych. – Należy zaproponować ogólne formy nowych nasadzeń (wraz z ich lokalizacją) drzew i krzewów bez szczegółowego wykazu ich składu gatunkowego – czytamy w dokumentacji przetargowej. Nowe rośliny mają być gatunkami, które dadzą schronienie ptactwu i zwierzętom dzikim. Projektanci muszą też wskazać lokalizację rabat kwiatowych.

Koncepcja wytyczy miejsca, gdzie powinny stanąć ławki, altany, punkty oświetleniowe czy stojaki na rowery (elementy będą spójne z już występującymi na obszarze wzdłuż Kanału), a także lokacje do organizacji różnych imprez kulturalnych i rekreacyjnych czy uruchomienia punktów gastronomicznych. Nowa wizja ma też zlikwidować bariery architektoniczne i kompleksowo rozwiązać kwestie komunikacji osób z niepełnosprawnościami.

Kiedy powstanie wielka wizja rewitalizacji Kanału Bydgoskiego?

Ratusz czeka na firmy chętne do wykonania koncepcji do 17 lutego. Jeśli udałoby się wybrać podmiot, będzie on miał pięć miesięcy na przedstawienie jej ostatecznej wersji – ta natomiast przejdzie proces opiniowania i oceny. Swoje zdanie na tym etapie wyrażą m.in. miejski i wojewódzki konserwator zabytków, plastyk miasta oraz „nadkanałowe” rady osiedli, rada estetyki czy zespół rowerowy. Po przekazaniu uwag, wykonawca będzie miał trzy miesiące na ich wprowadzenie. – Ostateczne elementy składowe opracowanej koncepcji zostaną poddane konsultacjom społecznym z mieszkańcami Bydgoszczy – zapewniają urzędnicy. Ratusz zakłada, że odbędą się one pod koniec 2023 roku.

Nie zapominajmy o Nowym Kanale Bydgoskim

W mijającym tygodniu opisywaliśmy już temat koncepcji dla Kanału Bydgoskiego. Podkreśliliśmy, że musi być ona stricte całościowa – czyli objąć także „nowy” Kanał i urokliwe tereny przy śluzie Czyżkówko, będącej miejscem akcji jednego z odcinków serialu „Czterej Pancerni i Pies” oraz odcinek na Flisach, który będzie miejscem wypoczynku dla mieszkańców powstającego kompleksu Arkada-Invest Nowe Flisy. Na razie jednak tak nie stało, ale ratusz musi podjąć kolejny krok, by stworzyć mieszkańcom Flisów i Czyżkówka (oraz pozostałej części Okola) nowe, atrakcyjne miejsce rekreacji. Czas też myśleć o naprawieniu błędu z okresu PRL i odkopać odcinek kanału między Brdą a Rondem Grunwaldzkim.

– W XIX wieku istniało Towarzystwo Upiększania Miasta, które szczególnie dbało o Kanał Bydgoski: realizowało przy nim np. nasadzenia. Kanał łączył społeczników; mam nadzieję, że teraz do tego wracamy – mówił w rozmowie z nami Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kanał Bydgoski znów łączy mieszkańców. Koncepcja jego odnowy musi być całościowa

Okazją na przedstawienie śmiałych, acz powstających już w Europie Zachodniej (np. w holenderskim mieście Utrecht) wizji będzie World Canals Conference – wydarzenie organizowane przez Inland Waterways International, które przyciąga specjalistów od dróg wodnych z całego świata. W czerwcu 2024 roku odbędzie się ono w Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Bardzo ważne są również toalety,których brak nad kanałem.

Hanna
Hanna
1 rok temu

Proponuję powieszenie licznej ilości budek legowych dla ptaków, z otworami dla małych i duzy proszków, tak by park był bardziej „zywy” by było w nim więcej życia, można też pomyśleć o wiewiorkach by było ich więcej

Mmmm
Mmmm
1 rok temu

Wg mnie godnym uwagi pomysłem byłby stanowiska dla wędkarzy

Flisak
Flisak
1 rok temu

Jasne jak niby koncepcja uwzględnia zachowanie istniejącej roślinności, jak powycinali tyle że głowa mała!? Powycinali roślinność żeby wstawić 3 metrową betonozę żeby starsze babcie mogły przejść. Poprzednio była mała ścieżka i szedłeś wśród zielenii. Jeszcze tylko monitoringu brakuje… Psiamać.