Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Kiedy musimy zdecydować? [RADCA w PIĄTEK]
Dodano: 08.01.2021 | 14:33
Jak co piątek radca prawny Przemysław Piątek zaprasza do kolejnej odsłony cyklu porad prawnych. Szukasz pomocy? Napisz - prawnik@metropoliabydgoska.pl.
Na zdjęciu: Decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku musi zapaść w ciągu sześciu miesięcy.
Fot. FreeImages
Po śmierci osoby, z którą byłeś związany węzłem rodzinnym, możesz zostać powołany do spadkobrania. Jako spadkobierca możesz: przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzucić spadek. Dzisiaj omówimy drugi z tych przypadków.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejność dziedziczenia – czyli: komu należy się spadek?
Po pierwsze, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Zwróć uwagę, że termin rozpoczyna swój bieg nie od śmierci spadkodawcy, ale od momentu, kiedy dowiedziałeś się, że jesteś powołany do dziedziczenia. W sytuacji śmierci np. współmałżonka, taką informację otrzymujesz od razu. Sytuacja jednak jest trudniejsza, kiedy jesteś – przykładowo – piąty w kolejności dziedziczenia. Jeśli cztery osoby przed Tobą odrzuciły spadek, to termin na Twoje oświadczenie zaczyna biec od momentu, kiedy dowiedziałeś się, że czwarta osoba odrzuciła spadek.
Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o dziedziczeniu jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.
Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.
Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność spadkobiercy jest nieograniczona z punktu widzenia tego, czym odpowiada, jest natomiast odpowiedzialnością ograniczoną co do tego, za co spadkobierca odpowiada (I ACa 273/18).
Podstawa prawna: Kodeks cywilny – art. 1012, 1015 oraz 1031.
W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.
Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
» www.radcapiatek.pl
- Komentarz do uchwały Sądu Najwyższego III CZP 40/22 [RADCA w PIĄTEK] - 29 kwietnia 2022
- Ustalenie nieważności, stwierdzenie nieważności i inne wyroki frankowe [RADCA w PIĄTEK] - 22 kwietnia 2022
- Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej – nowe uwagi [RADCA w PIĄTEK] - 15 kwietnia 2022