Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
12C
Sob
14C
Nd
11C
Pon
9C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEPrzysiek: Festiwalowo i gęsinowo [ZDJĘCIA]
10.11.2015 | 21:12

Przysiek: Festiwalowo i gęsinowo [ZDJĘCIA]

Na Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gęsiny można kupić niemalże wszystko: od gęsiny po...weneckie mydło.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

W Przysieku, 10 i 11 XI 2015, w godzinach 10:00 – 17:00, odbywa się Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny.

Jest to największy w Polsce jarmark gęsiny. Kto odwiedził dzisiaj przysiecki Jarmark, mógł tam kupić praktycznie wszystko, co produkuje się z gęsiny, od świeżych tuszek, przez produkty dużych firm, po ofertę niewielkich rodzinnych gospodarstw, hodujących gęsi. I na pewno nie wyjechał stąd głodny, gdyż pierogów z gęsim farszem, Carpaccio z półgęska, gęsiego tatara, leberki, czerniny, a nawet gęś-burgerów było tam pod dostatkiem.

Można też było zapoznać się z ofertą wielu wytwórców i producentów z branży spożywczej i rękodzielniczej, wziąć udział w prezentacjach kulinarnych, nie brakowało też elementów edukacyjnych dla dorosłych i dzieci oraz atrakcji kulturalnych.

Od na przykład Marcina Sobola – szefa kuchni restauracji Krasnodwór, członka zarządu Stowarzyszenia Euro Toques Polska, zrzeszającego szefów kuchni – można było dowiedzieć się, że modra kapusta, majeranek, kasza – wcale nie muszą być standardowymi dodatkami do gęsiny. Może być ekskluzywnie i nowocześnie. Wystarczy zrobić chipsy z jarmużu albo z batatów i mamy świetny, chrupiący dodatek. A dlaczego by nie dodać pudru z czekolady i chleba razowego albo ciasteczek ze zblenderowanej kaszy gryczanej z dodatkiem mąki i jajka. Po upieczeniu są rewelacyjne. Było też o poczynaniach kulinarnych, może niekoniecznie dostępnych dla wszystkich, ale ich efekt końcowy warty jest zachodu. Mowa tu o użyciu ciekłego azotu do wyprodukowania bezów śmietankowo-żurawinowych.

Gwiazda pierwszego dnia – Tomasz Jakubiak – kucharz, dziennikarz kulinarny, szef kuchni w autorskiej restauracji Gar Jakubiaka, gospodarz programu „Jakubiak rodzinnie” w TV Kuchnia+, przekonywał, że promuje pyszne jedzenie, pełne brzuchy i uśmiech na twarzy, że gęsina wcale nie jest mu obca, od zawsze jadana była w jego rodzinnym domu i sam często pochyla się nad nią w swoich programach oraz serwuje w swojej restauracji „ Gar Jakubiaka”. Dla festiwalowych gości przygotował zielone pierogi z farszem z gotowanej gęsi, z żurawiną suszoną, a do tego sos z pieczonych buraków, mango, trawą cytrynową i odrobiną kolendry.

Co jutro?

11 XI PROGRAM

10:00 Komunikaty, program imprezy

10:30 Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Koronowa (Mistrzowie Europy 2015)

11:00 Halina Bielińska, Anna Marek, Andrzej Klonecki: „Teoretycznie i praktycznie o gęsi Białej Kołudzkiej” – prelekcja i pokaz kulinarny zakończony degustacją

12:00 Turniej kulinarny dla dziennikarzy: „Wariacje na temat gęsiej piersi smażonej”

12:45 Philippe Abraham: „Gęś w kuchni francuskiej” – pokaz kulinarny zakończony degustacją

13:45 Georgian Voices – krótki występ zespołu z Gruzji, śpiewającego tradycyjne pieśni gruzińskie

14:00 Magda Gessler: „Gęsie rewolucje” – pokaz kulinarny zakończony degustacją, część I

14:45 „Złote półgęski 2015” – ogłoszenie laureatów tegorocznego konkursu

15:15 Magda Gessler: „Gęsie rewolucje” – pokaz kulinarny zakończony degustacją, część II

16:15 Projekcja krótkich programów kulinarnych – przepisy na gęsinę z archiwum akcji „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

Ponadto w programie 11 XI:

Strefa dzieci w sali prelekcyjnej ODR: warsztaty, przedstawienia teatralne, konkursy i zabawy – animują aktorzy Teatru „Baj Pomorski”

Konkursy dla dorosłych (gęsia karczma w namiocie)

Przysmaki z gęsiny (gęsia karczma w namiocie)


Powiązane treści