Bydgoszcz
3C
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h SW
H 4 • L 2
10C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrzyzwoity rok bydgoskiego lotniska. O krok od rekordu
Port Lotniczy Bydgoszcz
12.01.2016 | 19:09

Przyzwoity rok bydgoskiego lotniska. O krok od rekordu

W minionych dwunastu miesiącach port imienia Ignacego Jana Paderewskiego osiągnął rezultat podobny do wyników z lat 2012-2013.

Na zdjęciu: Sporym powodzeniem w 2015 roku cieszyły się między innymi kierunki wakacyjne.

Fot. Leszek Grabowski

Ponad 341 tysięcy podróżnych skorzystało w 2015 roku z usług bydgoskiego portu lotniczego. To drugi najwyższy wynik w jego historii.

Gdy w połowie grudnia prezes spółki Port Lotniczy Bydgoszcz Tomasz Moraczewski ogłaszał wspólnie z marszałkiem Piotrem Całbeckim  zakończenie inwestycji unijnych w perspektywie finansowej 2007-2013, lotnisko nadal miało realną szansę na poprawienie rekordu liczby obsłużonych pasażerów ustanowionego w 2013 roku. Wówczas przez bydgoski terminal przewinęło się niemal 344 tysiące osób. W minionym roku – o nieco ponad dwa tysiące mniej, bo dokładnie 341 061. Wynik byłby zapewne o kilka, kilkanaście tysięcy podróżnych wyższy, gdyby nie remont pasa startowego w drugiej połowie marca, gdy zawieszone było realizowanie połączeń z Bydgoszczy.

Powrót do stanu zarówno z 2013, jak i 2012 roku cieszy prezesa Moraczewskiego. – To był udany rok. Do tego udało nam się uruchomić połączenie między Bydgoszczą a Frankfurtem, dzięki czemu mieszkańcy regionu zyskali możliwość udania się do 150 miejsc na całym świecie – wylicza sternik lotniska. Wynik osiągnięty w okresie od stycznia do grudnia 2015 roku oznacza ponadto 18-procentowy wzrost względem roku 2014. Tyle że wówczas port zmagał się między innymi z okresowym zawieszeniem części połączeń przez Ryanaira, co natychmiast odbiło się na jego rezultatach.

Nie powinno to dziwić, bo trzy najbardziej oblegane kierunki w minionym roku to kierunki „emigracyjne” realizowane właśnie przez irlandzkie linie. Na pierwszym miejscu uplasowało się londyńskie lotnisko Stansted, na drugim – Birmingham, a na trzecim – Dublin. Wzrosła również liczba pasażerów sezonowych lotów czarterowych – najchętniej wybieraną przez wczasowiczów destynacją była Kreta. Dobre wskaźniki lotów Lufthansy sprawiły z kolei, że pod koniec roku przewoźnik ogłosił uruchomienie od letniej siatki połączeń piątej rotacji między miastem nad Brdą a Niemcami.

Rok 2015 to również finiszowe metry wspomnianych już wcześniej inwestycji z wykorzystaniem kapitału unijnego. Łącznie, w ostatnich latach w port zainwestowano ponad 140 milionów złotych. Pochłonęły je między innymi remonty pasa startowego, płyt postojowych czy dróg kołowania. W tym roku z kolei ma zostać oddany do użytku rozbudowany o niemal tysiąc metrów kwadratowych terminal.

 • LICZBY LOTNISKA
  – łączna liczba obsłużonych pasażerów: 341 061
  – miesiąc z największą liczba pasażerów: czerwiec (40 764)
  – największa liczba operacji lotniczych: lipiec (688)
  – najchętniej wybierany kierunek regularny: Londyn Stansted
  – najchętniej wybierany kierunek czarterowy: Kreta

Powiązane treści