Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rada estetyki ponownie prosi prezydenta o zachowanie Pomnika Tysiąclecia. „Nie uszanowano społecznych głosów sprzeciwu”

Dodano: 11.11.2021 | 15:50

Na zdjęciu: Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego ma zostać wyburzony. Miasto uważa, że jego stan techniczny grozi katastrofie budowlanej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rada ds. Estetyki Bydgoszczy ponownie apeluje do prezydenta Rafała Bruskiego o powstrzymanie wyburzenia Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jej przewodniczący prof. Dariusz Markowski wskazuje, że władze nie konsultowały tej decyzji ze specjalistami i ignorują głosy sprzeciwu ze strony bydgoszczan.

W sierpniu urząd miasta, powołując się na ekspertyzę wskazującą zły stan techniczny, ogłosił przetarg na rozbiórkę pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Monument znajduje się na skwerze Leszka Białego (czyli terenie między ulicami Markwarta i Staszica) od 1967 roku; jego autorem jest żyjący wciąż uznany bydgoski architekt Stanisław Lejkowski. Na decyzję o rozbiórce wpływają też plany Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, które na terenie skweru Leszka Białego mają wybudować zbiorniki retencyjne. Zimą tego roku spółka zapewniała, że ich usytuowanie „nie ma żadnego wpływu na przyszłe losy tego historycznego i symbolicznego obiektu”. Jak jednak ujawniliśmy, wyburzenie pomnika ma jednak związek z inwestycją, gdyż w trakcie robót pomnik mógłby ulec katastrofie budowlanej. Pomimo społecznych protestów wobec kolejnych wyburzeń, urząd miasta podpisał umowę z wykonawcą prac rozbiórkowych. Te mają rozpocząć i zakończyć się jeszcze w listopadzie.

Rada estetyki ponownie prosi prezydenta o zachowanie Pomnika Tysiąclecia. "Nie uszanowano społecznych głosów sprzeciwu"

Zobacz również:

Historia Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego

Dalsze losy skweru Leszka Białego według ratusza mają przedstawiać się następująco: – Po zakończeniu inwestycji przez MWiK, planujemy jego rewitalizację. W jej ramach przewidujemy pozostawienie miejsca na zagospodarowanie elementem artystycznym. Koncepcja zagospodarowania zostanie wybrana w konkursie, od strony estetycznej będzie opiniowana przez radę ds. estetyki – informuje rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak.

Za zachowaniem pomnika Tysiąclecia opowiadają się czołowi bydgoscy społecznicy, zrzeszeni m.in. w stowarzyszeniu Społeczny Rzecznik Pieszych, Bydgoskim Stowarzyszeniu Miłośników Zabytków „Bunkier”, organizacji MODrzew czy bydgoskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich. Obrońcą monumentu jest rzecz jasna także Jan Trojan, autor strony na Facebooku „Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego” czy Kajetan Dunst, zaangażowany w Projekt Londynek. Swój sprzeciw wobec wyburzenia dzieła Lejkowskiego wyraziła także Rada ds. Estetyki Miasta. Jej przewodniczący, prof. Dariusz Markowski podczas konferencji prasowej obrońców monumentu przyznał, że miasto jest jak mieszkanie, w którym pewne rzeczy trzeba co jakiś czas modernizować – i taka „modernizacja” powinna też objąć pomnik Lejkowskiego. – Najistotniejsza jest też sama wola żyjącego jeszcze artysty, który jest zdania, że ten obiekt powinien tu pozostać – spuentował Markowski. Kilka dni po konferencji rada wyraziła stanowisko, w którym prosiła władze miasta o powstrzymanie rozbiórki. – Teren placu, bardziej niż nowego pomnika, potrzebuje innego – bardziej zielonego – zagospodarowania jego otoczenia wskazali specjaliści ds. estetyki.

Decyzja władz z Rafałem Bruskim na czele nie uległa jednak zmianie. Wobec zbliżającego się terminu rozbiórki monumentu, rada estetyki postanowiła wydać kolejne oświadczenie, skierowane bezpośrednio do prezydenta Bydgoszczy. – Rada ds. Estetyki Miasta ze smutkiem przyjęła informację o decyzji zburzenia pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Szkoda, że władze miasta, tak ochoczo podejmujące konsultacje, nie poinformowały rady, działającej przecież przy prezydencie miasta, o planach zburzenia pomnika, będącego elementem przestrzeni miejskiej Bydgoszczy. Przykro, że nie uszanowano wielu społecznych głosów sprzeciwu – nie ukrywa przewodniczący gremium.

Prof. Markowski odniósł się także do cytowanej wyżej wypowiedzi rzeczniczki prezydenta Marty Stachowiak dotyczącej koncepcji zagospodarowania terenu, która ma być opiniowana przez radę. – Pragnę w imieniu rady poinformować, że rada postuluje odbudowanie pomnika w obecnej formie z wykorzystaniem jego historycznych elementów dekoracyjnych i z uwzględnieniem nowej aranżacji zieleni. Zwracamy się do władz miasta o zmianę decyzji i nie niszczenie istniejącego pomnika, będącego świadectwem historii i pamięci – przekazał profesor.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments