[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rada Miasta Bydgoszczy potępiła napaść Rosji na Ukrainę. W marcu darmowa komunikacja dla uchodźców

Dodano: 01.03.2022 | 14:58
Rada Miasta Bydgoszczy, flaga Ukrainy

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła we wtorek, 1 marca uchwałę, na mocy której obywatele Ukrainy uciekający przed wojną będą mogli przez cały marzec bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

„Niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa” – między innymi w takich słowach Rada Miasta Bydgoszczy napiętnowała we wtorek podczas nadzwyczajnej sesji rosyjską agresję na Ukrainę. Radni przyjęli także uchwałę, która umożliwia uchodźcom z tego kraju podróżowanie komunikacją miejską bez opłat do końca marca.

Wtorkowa sesja miała dwa wymiary wsparcia – symboliczny i rzeczywisty. Tym pierwszym było jednogłośnie przyjęte (choć początkowo planowano zrobić to przez aklamację, zaprotestował jednak radny Bogdan Dzakanowski) stanowisko potępiające agresję militarną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Tym drugim – wspomniana uchwała umożliwiająca bezpłatne przejazdy uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy, którzy znajdą schronienie w Bydgoszczy.

Jak czytamy w dokumencie przyjętym przez radnych, „integralność terytorium Ukrainy, nienaruszalność jej granic i prawo do samostanowienia są źródłem bezpieczeństwa całej Europy”. Podkreślają też, że Ukraina jest „państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym”. „Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości” – zaznaczyła bydgoska rada miasta. Wskazała także, że celem polityki Władimira Putina jest „przekreślenie ponad 30 lat pokoju w Europie po upadku żelaznej kurtyny”.

ZOBACZ TAKŻE: Bydgoszcz pomaga Ukrainie. Informacje o zbiórkach, akcjach pomocy i darach

Jednocześnie radni wyrazili solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno tymi przebywającymi na terenie Polski, jak i pozostającymi w swojej ojczyźnie. „W takiej sytuacji nie możemy pozostawić Ukrainy oraz jej obywateli samych” – napisali, jednocześnie podkreślając znaczenie partnerstwa Bydgoszczy z miastami na Ukrainie – Czerkasami oraz Krzemieńczukiem. Pełna treść stanowiska dotyczącego napaści Rosji na Ukrainę znajduje się poniżej.

Radni podjęli także uchwałę, która umożliwia uchodźcom, którzy dotarli bądź dopiero dotrą do Bydgoszczy, bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej do 31 marca. Regulacja obejmuje wszystkie osoby, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską po 24 lutego, a więc od momentu rosyjskiej napaści na Ukrainę. „W czasie kontroli konieczne będzie okazanie paszportu lub innego równoważnego dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy” – czytamy w komunikacie urzędu miasta. W ten sposób, jak uzasadniono konieczność podjęcia uchwały, uchodźcy będą mieli możliwość sprawnego dotarcia do punktów informacyjnych oraz miejsc, gdzie świadczona jest na ich rzecz pomoc.


Rada Miasta Bydgoszczy – stanowisko w sprawie agresji Rosji na Ukrainę

W związku z bezprecedensowym aktem rosyjskiej agresji militarnej wobec Ukrainy, jako Rada Miasta Bydgoszczy, stanowczo potępiamy działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa. Integralność terytorium Ukrainy, nienaruszalność jej granic i prawo do samostanowienia są źródłem bezpieczeństwa całej Europy.

Kolejne kroki, które podejmuje Władimir Putin, dowodzą, że celem jego polityki jest przekreślenie ponad 30 lat pokoju w Europie po upadku żelaznej kurtyny. Rosja świadomie prowadzi do wskrzeszenia demonów przeszłości i do odrzucenia jakichkolwiek reguł poza regułą siły, brutalności i gotowości do zabijania niewinnych ludzi.

Należy stanowczo podkreślić, że Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym. Integralność jej terytorium, nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie mogą być w żaden sposób łamane. Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości.

Jednocześnie wyrażamy solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy. W takiej sytuacji nie możemy pozostawić Ukrainy oraz jej obywateli samych.

Ponadto wyrażamy solidarność z naszymi przyjaciółmi z miast partnerskich Bydgoszczy: Czerkas i Krzemieńczuka. Jesteśmy przy Was z naszymi najserdeczniejszymi myślami. Bliskie związki łączące nasze miasta skłaniają nas też do przekazania deklaracji o gotowości do okazania Wam niezbędnej pomocy, w zakresie, jaki będzie możliwy w sytuacji gwałtownie zmieniającej się sytuacji militarnej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments