Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Radna Klubu Koronowo Budzi Się głosowała na „dwie ręce”? Sprawa trafiła do prokuratury

Dodano: 01.03.2024 | 10:07

Na zdjęciu: Sprawę zbada prokuratura

Fot. archiwum SG

Wszystko wskazuje na to, że radna Rady Miejskiej w Koronowie z Klubu „Koronowo Budzi Się” Ilona Pubanc podczas ostatniej sesji zagłosowała za inną radną z tego samego klubu. Przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie poinformował nas, że zgłosił sprawę do prokuratury.

Sesja Rady Miejskiej w Koronowie odbyła się w minioną środę (28 lutego). Była ona transmitowana na żywo, a nagranie dostępne jest na Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Koronowo. W jednej ławie siedziały ze sobą Elżbieta Mojzesowicz – przewodnicząca Klubu Radnych „Koronowo Budzi Się” i członkini tego klubu Ilona Pubanc. W pewnym momencie Elżbieta Mojzesowicz opuściła salę obrad pozostawiając urządzenie do głosowania (tablet) na stoliku. Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Guziński przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad, a mianowicie do rozpatrzenia projektu uchwały zmieniającą uchwałę ws. uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2033. Wcześniej wniósł o to, aby nie odczytywać projektu uchwały. W tym momencie na nagraniu widać jak Ilona Pubanc wykonuje ruch w kierunku urządzenia Elżbiety Mojzesowicz i wdusza któryś z przycisków. Za głosowało 19 radnych. Problem w tym, że na sali było 18 radnych.

Nerwowe ruchy

Po głosowaniu na sali wynikło zamieszanie. Zaczęto wykonywać nerwowe ruchy. Burmistrz Patryk Mikołajewski kontaktował się z obecnym na sali radcą prawnym. Przewodniczący RM wstał i rozmawiał z urzędnikami. Pracownik urzędu rozmawiał z radcą prawnym. Burmistrz nawiązał konwersację ze swoim zastępcą Piotrem Kazimierski – ten z kolei podszedł do przewodniczącego Rady.

Przewodniczący mówi o zawirowaniach

Po wprowadzeniu przez urzędnika projektu uchwały ws. WPF głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Guziński. – Szanowni Państwo na razie nie będę procedował dalszej części tej uchwały z prostej przyczyny, że ten wniosek o nieodczytywanie nastąpiło pewnego rodzaju zawirowanie, które nie powinno być – mówił przewodniczący. – Żeby nie było potem podstawy do podważania tej uchwały ja będę ten wniosek o nieodczytywanie, będę go powtarzał – dodał.

Stanowcza reakcja radnego

Stanowczo zareagował na to radny Stanisław Gliszczyński. Pytał on o powody ponownego głosowania. – Ilość głosów wskazywała na to, że wszystkie osoby są na sali, a nie są – odpowiedział Guziński. Już wtedy sugerowano, że ktoś zagłosował za kogoś. Radny Gliszczyński poprosił o odnotowanie tego w protokole. W ponownym głosowaniu wszystko już się zgadzało.

Głosowanie na „dwie ręce”

Warto nadmienić, że głosowanie nie miało kluczowego wpływu na przebieg obrad, jednak podobne tego typu przypadki były szeroko komentowane w Polsce, a osoby które głosowały „na dwie ręce” musiały liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Sprawa trafiła do prokuratury

Za pomocą mediów społecznościowych skontaktowaliśmy się z komitetem „Koronowo Budzi Się”, który teraz występuje pod nazwą „Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój” o przesłanie oświadczenia. Czekamy na odpowiedź.

Skontaktowaliśmy się również z przewodniczącym Rady Miejskiej w Koronowie Bogusławem Guziński. – Oczywiście obejrzałem nagranie z sesji – przyznaje nam w rozmowie. – Nie rozmawiałem z radną Pubanc, bo nie ma takiej potrzeby. Jako przewodniczący podjąłem odpowiednie kroki, czyli zgłosiłem sprawę do Prokuratury Bydgoszcz Północ. Na tym mój zakres się kończy. Dalsze kroki będzie podejmowała prokuratura – dodaje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
4 miesięcy temu

Wybory się zbliżają jak widać „wszystkie ręce na pokład”. Czuć już posmak porażki dlatego trzeb się odwoływać do takich słabych działań. Jakim trzeba być naiwnym żeby myśleć, że się to uda chyba, że wcześniej takie praktyki się udawały?

Inny Marian
Inny Marian
4 miesięcy temu

Co tu komentować – Kurs na Rozwój widać gołym okiem i czuć . Branzoletki na nodze za taki czyn nie będzie ale 2 lata w zawieszeniu kara pieniężna i zakaz pracy w sektorze publicznym jest w zasięgu ręki?, ale sądy mamy takie jakie pozostawił rząd PiS i nic nie jest pewne . Dobra promocja burmistrzu – kampanii wyborczej wszystkie ręce na pokład mówiąc kolokwialnie czasami o jedną rękę jest za dużo a babajaga ni śpi !

Trzeci Marian
Trzeci Marian
4 miesięcy temu

Powiem tak Koronowo idzie po rozbój chyba .

Nasze pieniądze
Nasze pieniądze
4 miesięcy temu

A co z wypłaceniem diety radnej Panie przewodniczący ?

Mariusz
Mariusz
4 miesięcy temu

Masakra… Mam na dzieję, że radna podda się do dymisji. Uznam to za przekroczenie kompetencji

Mateusz
Mateusz
4 miesięcy temu

Koronowo Budzi się – Taki to kurs na rozwój obieracie?

Kapral
Kapral
4 miesięcy temu

Koronowo brudzi się.

Berlin z Berlina
Berlin z Berlina
4 miesięcy temu

Nie chcę komentować pewnych zachowań ale kiedyś Pani radna Elżbieta Mojzesowicz podczas sesji RM nazwała moją ojczyznę Budesligą, stawiając tezę, że robię teatr na sali Sesyjnej bo zwróciłem uwagę na brak miejsc dla osób niepełnosprawnych przy Cmentarzu Komunalnym i poprosiłem o wstawienie dodatkowych ławek przy parkingu który w tamtym okresie nie był parkingiem że strony prawnej . Pani radna mówiła że tu nie teatr i tu radni pracują . Dziś obejrzałem po raz kolejny ostatnią SRM i przyznam że czuje się okradziony moralnie . Pozdrawiam i dziękuje Panu radnemu Stanisławowi Gliszczyńskiemu za zwrócenie uwagi aby ten incydent zaprotokołować jak Państwo… Czytaj więcej »

Kris
Kris
4 miesięcy temu

Ja mam dość tej niekompetencji obecnych rządzących którą można było obserwować podczas sesji (polecam obejrzeć wnikliwie). W domu kultury przyjaciółka rodziny która w Koronowie ma notowania jakie ma. Jeden z radnych wnioskował o podwyżkę dla swojego szefa i pracuje w firmie która jest inaczej traktowana od innych. Jeden z zastępców na pewno się przepracował szczególnie jako dyrektor MGOSIR. Drugi z wyrazem twarzy jakby miał pogryźć. Z czym do ludzi? Czekam na informacje co ci radni zrobili jakie mają zasługi oprócz głosowania na dwie ręce. Pycha i arogancja kroczy przed upadkiem. Teraz zacznie się ostra kampania ocieplania wizerunku. Filmik za filmikiem.… Czytaj więcej »

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Mi się najlepiej pan Artur Koper podoba był zawsze na tak za czasów Pana Stanisława Gliszczyńskiego i tak mu zostało nawet kiedy Mikołajewski jeszcze dwa miesiące rządzi jako burmistrz ten ciagle jest na tak czy może ma taki tablet z jednym przyciskiem ?.

bacaglaca
bacaglaca
4 miesięcy temu

To się nazywa walka o stołeczki.oj pani Ilono taka fajna babeczka a tak oszukuje.

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Drodzy Szanowni Państwo , prawie wszyscy skupiają się na radnej Pani Ilonie co jest niewątpliwie błędem tej Pani zachowanie oceni prawnie pewnie prokurator na co wskazuje przewodniczący . W mojej ocenie niejasności jest więcej i nie są one związane z Panią radną Iloną a z radną Panią Ejlzbietą Mojzesowicz , i nie tylko . Czy ktoś widział kiedyś tablet radnego ?. Najpierw należy się zalogować aby funkcjonował . Potem przewodniczący widzi kto głosował a kto nie z nazwiska . A nie jak tu nam pokazano że zagłosowało 19 osób a było tylko 18?, według przewodniczącego w tym zawirowaniu . Ja… Czytaj więcej »

Starość
Starość
4 miesięcy temu

Zapomniałem jak zawsze popieram Pan Stanisława Gliszczyńskiego

Jakub
Jakub
4 miesięcy temu

takiego nieładu wśród urzędników nie widziałem dawno… Działaność radnych „budzików” czy obecnych z „kursu na rozwój” oceniam negatywnie. Sądzę, że czas na zmiany i na prawdziwego włodarza z odpowiedzialnymi radnymi. 7 kwietnia pójdźmy do urn i zagłosujmy.

Ola
Ola
4 miesięcy temu

To ta sama Pani, która nagminnie parkuje na miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych…. Przykre tym bardziej pracując w przychodni rejonowej. Ponadto w czasie pracy korzysta z wizyt u lekarza w tym USG i mowi do pacjentów „ze teraz wchodzi bo ona jest w pracy” wstyd i niedopuszczalne takie działania

Kicia
Kicia
4 miesięcy temu

I tacy ludzie decydują o losach naszego pięknego miasteczka. Uczciwość ponad wszystko. Ale to myślenie,że nikt nie zauważy? Jak trzeba myślec,żeby tego dokonać. Przepraszam. Nie – myśleć. Żenujace!