Bydgoszcz
12C
Opady
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 12 • L 10
16C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
11C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni PiS wsparli pismo Bruskiego do Całbeckiego. Prezydent chce dodatkowych pieniędzy na Teatr Kameralny
03.01.2019 | 14:24

Radni PiS wsparli pismo Bruskiego do Całbeckiego. Prezydent chce dodatkowych pieniędzy na Teatr Kameralny

Na zdjęciu: Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Fot. archiwum

Zgodnie z zapowiedzią na grudniowej konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski skierował pismo do marszałka województwa Piotra Całbeckiego, w którym zawnioskował o wsparcie finansowego na odbudowę Teatru Kameralnego. To pokłosie decyzji sejmiku województwa o przyznaniu pomocy dla Grudziądza. 

Przypomnijmy: Podczas grudniowej sesji sejmiku województwa radni podjęli decyzję o wsparciu z budżetu województwa modernizacji sali widowiskowej i sceny teatru z zapleczem w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Pomoc ma charakter dotacji celowej w wysokości 4,5 miliona złotych. To reakcja na pikietę mieszkańców Grudziądza, która odbyła się 19 listopada – w trakcie pierwszej sesji nowej kadencji sejmiku. Grudziądzanie domagali się interwencji marszałka w sprawie problemów finansowych miasta. Protestujący nie zostali wpuszczeni na salę obrad – gmach był pilnowany przez policję, ale złożyli na ręce marszałka petycję. Piotr Całbecki zapewnił wtedy, że miasto będzie mogło liczyć na jakąś formę wsparcia. – Wiem, że grudziądzanie proszą o wsparcie i pomoc. Teraz nie wiemy, w jaki sposób będziemy mogli to zrobić. Będziemy jednak rozmawiać z nowymi władzami miasta, jak i Regionalną Izbą Obrachunkową, abyśmy wspólnie załagodzili palące problemy – mówił na pierwszej sesji.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsza sesja sejmiku województwa pod znakiem protestu mieszkańców Grudziądza i wyboru nowych władz


Za podjęciem uchwały głosowało 20 radnych (w tym Roman Jasiakiewicz, Konstanty Dombrowicz i Zbigniew Ostrowski). Michał Krzemkowski wstrzymał się od głosu, natomiast Łukasz Krupa był przeciw. Zaraz po sesji, we wtorek 18 grudnia Krupa wraz z prezydentem Rafałem Bruskim zapowiedzieli wykorzystanie „grudziądzkiego precedensu”.  Bruski zapowiedział, że zwróci się do marszałka województwa Piotra Całbeckiego adekwatną pomoc dla Bydgoszczy w kwocie wynikającej z proporcji liczby mieszkańców. Ma ona wynieść około 16,5 miliona złotych. Bruski chce w ten sposób uzyskać wsparcie na przebudowę budynku dla instytucji kulturalnej. – Poproszę także, aby pod moim wnioskiem podpisali się pozostali bydgoscy radni wojewódzcy. Dla mnie będzie to test skuteczności działania reprezentującego Bydgoszcz wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego – stwierdził prezydent.


CZYTAJ WIĘCEJ: Czy Piotr Całbecki udzieli wsparcia dla Bydgoszczy? Bruski chce wykorzystać „grudziądzki precedens”


Dziś (3 stycznia) urząd miasta poinformował, że Rafał Bruski skierował pismo do Całbeckiego w którym poprosił samorząd województwa o wsparcie w kwocie 16,5 miliona złotych. Ma ono być wkładem własnym dla realizacji projektu unijnego, obejmującego rewitalizację Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. – Powyższa prośba, jest pokłosiem uchwały Sejmiku w sprawie udzielenia na wniosek Marszałka, pomocy finansowej dla Grudziądza, w kontrowersyjnym, w opinii Prezydenta trybie – podkreśla biuro prasowe urzędu miasta.

Zgodnie z zapowiedzią, Bruski zwrócił się do radnych wojewódzkich o wsparcie dla tej inicjatywy. Co ciekawe, w pełni poparli ją bydgoscy reprezentanci PiS w sejmiku – Michał Krzemkowski i Konstanty Dombrowicz. Reprezentanci Platformy Obywatelskiej nie byli już tak jednomyślni – swój podpis pod wnioskiem złożył tylko Łukasz Krupa. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odmówił wsparcia, natomiast w przypadku Romana Jasiakiewicza sytuacja była zupełnie inna. – Z radnym, pomimo licznych prób (mail, sms, telefon) zarówno ze strony Prezydenta Miasta, jak i wiceprzewodniczącego Łukasza Krupy nie udało się w tej sprawie skontaktować – oznajmił urząd miasta.

Poniżej przedstawiamy treść pisma prezydenta Rafała Bruskiego do marszałka Piotra Całbeckiego.

skan__2019-01-02_17-03-27-471_0001-1


Powiązane treści