Bydgoszcz
-0C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 0 • L -1
-0C
Pt
0C
Sob
-2C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni PiS złożyli poprawki do budżetu. Chcą wybudować zamek i zachodnią pierzeję
Paweł Bokiej Jarosław Wenderlich Szymon Róg Bydgoszcz
13.12.2017 | 12:21

Radni PiS złożyli poprawki do budżetu. Chcą wybudować zamek i zachodnią pierzeję

Na zdjęciu: Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli poprawki do budżetu.

Fot. archiwum

Jarosław Wenderlich we wtorek złożył w ratuszu poprawki Prawa i Sprawiedliwości do budżetu miasta na przyszły rok oraz wieloletniej prognozy finansowej.  Opozycyjni radni chcieliby m.in. odbudowy zamku i pierzei zachodniej.

Prezydent przedstawił projekt budżetu na 2018 rok 15 listopada. Zdecydowana większość zaprezentowanych inwestycji to te projekty, których realizacja już się rozpoczęła. Nowych pomysłów nie było zbyt wielu. Tego samego nie można powiedzieć o poprawkach złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Opozycyjni radni chcieliby wydać w  najbliższych latach kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje, których ratusz nie miał w planach. Na przykład na odbudowę zachodniej pierzei na Starym Rynku. W 2018 roku potrzeba byłoby jedynie 100 tysięcy złotych, ale już w dwóch kolejnych latach łącznie 30 milionów. Przeznaczeniem odbudowanej pierzei byłoby muzeum historii Bydgoszczy. – Szczególnie uwzględnione byłyby Bydgoski Marzec 1981 i zbrodnie hitlerowskie z września 1939 – tłumaczy radny Wenderlich.

Drugim z obiektów, które chciałby odbudować PiS jest bydgoski zamek. W przyszłym roku miałaby powstać koncepcja budowlano-architektoniczna dla odtworzenia obiektu, który kiedyś znajdował się w rejonie ul. Grodzkiej. Dokumentacja kosztowałaby 300 tysięcy złotych, ale już późniejsza odbudowa – podobnie jak w przypadku pierzei – 30 milionów.

W tym roku 100 tysięcy, a w następnych latach jeszcze 15 milionów chciałby PiS wydać na przebudowę infrastruktury szynowej wzdłuż ulicy Jagiellońskiej. – Celem zadania byłoby przygotowanie koncepcji przebudowy torowiska przy ulicy Jagiellońskiej, co umożliwi korzystanie z torowiska przez służby ratunkowe – tłumaczy Wenderlich. Dodaje, że jest to wniosek intencyjny do prezydenta wynikający z wniosków składanych przez straż pożarną.

Na tym nie koniec poprawek. Radni przedstawili też plan budowy nowej muszli koncertowej w parku Witosa. Burzenie obecnej, od dawna już nieużywanej, rozpoczęło się w poniedziałek. O dalszych losach terenu mieli zadecydować mieszkańcy przy okazji głosowania w ramach budżetu obywatelskiego (taką inicjatywę przedstawił Rafał Bruski na kwietniowej sesji rady miasta), ale ostatecznie w październiku przeprowadzono jedynie konsultacje w sprawie kolejności budowy nowych basenów. PiS proponuje, aby w przyszłym roku wydać 100 tysięcy z rezerwy ogólnej, a w 2019 – 1,9 mln zł.


CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszyła rozbiórka muszli w Parku Witosa. Jakie będą dalsze losy tego miejsca? [ZDJĘCIA]


W Bydgoszczy miałyby pojawić się też pomnik Józefa Piłsudskiego z okazji stulecia niepodległości (w przyszłym roku kosztowałoby to 50 tysięcy złotych, a w następnym – 450 tysięcy) i nowe boisko na Żeglarskiej za pół miliona złotych. Jedyną z poprawek, która nie niesie za sobą skutków finansowych, jest wniosek o zagwarantowanie, że w ramach wydatków na „Transport i łączność” wyremontowane zostaną schody łączące ulicę Toruńską ze Wzgórzem Wolności.

Poprawki Prawa i Sprawiedliwości będą dyskutowane podczas najbliższej, grudniowej sesji rady miasta, która zostanie poświęcona budżetowi.


Powiązane treści