[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Ruszyła rozbiórka muszli w Parku Witosa. Jakie będą dalsze losy tego miejsca? [ZDJĘCIA]

Dodano: 12.12.2017 | 12:34

Trwa wyburzanie muszli koncertowej w Parku Witosa.

Na zdjęciu: Rozbiórka rozpoczęła się od zaplecza obiektu.

Fot. Stanisław Gazda

Muszla koncertowa w Parku Witosa niebawem przestanie istnieć. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Wciąż trwają jednak dyskusje nad dalszymi losami tego miejsca.

Decyzja o wyburzeniu nieużytkowanego od wielu lat obiektu zapadła na początku roku. Przeprowadzona w grudniu 2016 roku ekspertyza wykazała uszkodzenie konstrukcji budynku oraz liczne braki w jego wyposażeniu. Wcześniej ratusz zadeklarował przekazanie muszli instytucji, która miałaby pomysł na jej zagospodarowanie. Pomimo licznych wyrazów sprzeciwu dla zamiarów rozbiórki nikt nie zdecydował się na przejęcie budowli.


CZYTAJ WIĘCEJ: Muszla zniknie z parku Witosa. „Przeprowadzenie remontu jest nieracjonalne”


Przywrócenie muszli do stanu użyteczności miałoby kosztować około czterech milionów złotych. Prezydent uznał, że w obliczu sporych kosztów remontu bardziej opłacalne będzie wyburzenie budowli. O dalszych losach terenu po muszli i amfiteatrze mieli zadecydować mieszkańcy przy okazji głosowania w ramach budżetu obywatelskiego (taką inicjatywę przedstawił Rafał Bruski na kwietniowej sesji Rady Miasta), ale ostatecznie w październiku przeprowadzono jedynie konsultacje w sprawie kolejności budowy nowych basenów.

Obszar po muszli i amfiteatrze został wyłączony z pierwszego etapu rewitalizacji parku, który ma ruszyć wiosną 2018 roku. Na razie nie są jeszcze znane szczegóły opracowania dla tego terenu, co niepokoi nie tylko mieszkańców, ale i przedstawicieli rady ds. estetyki.

– Z tego co wiem, cały czas nie podjęto decyzji, co powstanie w miejscu muszli. My jako rada wypowiedzieliśmy się jednogłośnie w tej sprawie – należy pozostawić tam jej funkcję. Ona nie musi mieć takiej formy jak dotychczas, nie musi mieć takiego zaplecza. Dziś można to rozwiązać w inny sposób – komentuje przewodniczący rady ds. estetyki miasta prof. Dariusz Markowski.

Prace rozbiórkowe trwają od kilku dni. Jak informuje rzecznik prasowy Administracji Domów Miejskich Magdalena Marszałek, przekazanie terenu wykonawcy prac rozbiórkowych nastąpiło 1 grudnia.

– Z uwagi na planowane prace rewaloryzacyjne w Parku Witosa, na koniec roku zaplanowano rozbiórkę obiektów muszli koncertowej wraz z widownią. Teren należy uporządkować, aby w przyszłości nie doszło do kolizji robót. Wykonawcą jest firma Budimax z Łochowa. Firma w zeszłym tygodniu wykonawca przystąpiła do realizacji prac rozbiórkowych. Ich koszt to 61,5 tysiąca złotych – informuje rzecznik ADM.

W ramach odnowienia Parku Witosa przewiduje się powstanie w parku niewielkiej górki saneczkowej (na bazie istniejącego nasypu w pobliżu ul. Markwarta), placu z urządzeniami do uprawiania kalisteniki oraz mniejszego placu zabaw. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki spacerowe wraz z ich oświetleniem oraz wykonana zostanie rewaloryzacja zieleni.

Do tematu wrócimy.

WIĘCEJ NA TEMAT REWITALIZACJI PARKU WITOSA: Miasto wybrało wykonawcę prac

Ruszyła rozbiórka muszli w Parku Witosa. Jakie będą dalsze losy tego miejsca? [ZDJĘCIA]