Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Radni wsłuchali się w głos mieszkańców. Nie chcą budowy bloku na osiedlu Bohaterów

Dodano: 27.11.2019 | 11:30

Na zdjęciu: Projekt pracowni Arsplan Grzegorza Rosy dla działki w Fordonie, wykonany na zlecenie firmy Home4.

Fot. Mat. UMB

Radni miasta odrzucili kolejny wniosek o wybudowanie budynku mieszkalnego na mocy specustawy mieszkaniowej. Podobnie jak w przypadku pierwszej prośby, dotyczył on terenu w Fordonie.

Przypomnijmy: Spółka Home 4 (powiązana z deweloperem Moderator Inwestycje) złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji na mocy specustawy mieszkaniowej na działce przy ulicy Fieldorfa-Nila w Fordonie, na osiedlu Bohaterów. Na terenie pomiędzy SP nr 17 a szeregowcami przy ulicy Fiedlera (odkupionym od Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) inwestor chciał wybudować czteropiętrowy blok z 135 mieszkaniami i 56 miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. Kolejne 106 miejsc ma powstać wokół budynku.

Radni wsłuchali się w głos mieszkańców. Nie chcą budowy bloku na osiedlu Bohaterów

Zobacz również:

Rada miasta przeciwko budowie bloku na górce saneczkowej w Fordonie

Przeciwko inwestycji zaprotestowali mieszkańcy ulicy Fiedlera. W październiku zaapelowali oni do radnych „o powstrzymanie uciążliwej inwestycji mieszkaniowej”. Jak argumentują, inwestycja całkowicie zburzy istniejący ład urbanistyczny tej części osiedla, wpłynie negatywnie na sąsiadujące nieruchomości i doprowadzi do wycinki 150 drzew. Wskazują też, że inwestycja zamknie możliwość rozbudowy szkoły podstawowej nr 17 „co dla tak dużego osiedla, jakim jest Fordon, może stanowić istotną przeszkodę normalnego jego funkcjonowania z pożytkiem dla najmłodszych mieszkańców”.

Na środowej sesji rada miasta podjęła uchwałę o odrzuceniu wniosku o realizacje inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy. Poparli ją zarówno radni PiS, jak i Koalicji Obywatelskiej. Na 26 głosujących radnych za było 25, jeden (Mateusz Zwolak z KO) wstrzymał się od głosu.

Podobnie jak w wypadku wniosku dotyczącego zagospodarowania górki saneczkowej przy ulicy Twardzickiego w Fordonie, w uzasadnieniu uchwały czytamy, że inwestor błędnie interpretuje ustalenia studium i pominął w opinii urbanistycznej zapisy dotyczące obszaru zieleni towarzyszącej terenom zainwestowanym. We wniosku nie wskazano też terenów wypoczynku (co jest jednym z wymogów specustawy i standardów urbanistycznych dla miasta) – proponowane przez inwestora korty tenisowe znajdujące się po drugiej stronie ulicy Fieldorfa-Nila znajdują się na terenie Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a prowadzi je prywatny dzierżawca. Miejska Pracownia Urbanistyczna, powołując się na korespondencje z KPEC udowodniła także, że projekt budynku nie ma prawidłowego powiązania z siecią ciepłowniczą.

Ponadto, inwestor nie wskazał oddziaływania inwestycji na kilka sąsiednich działek, a wniosek nie zawiera określenia zmian w uzbrojeniu terenu – budynek został zaprojektowany na sieci wodociągowej. Planowane przez inwestora nasadzenia miałyby za to być dokonane na sieci wodociągowej.