Bydgoszcz
4C
Słonecznie
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 5 • L 3
10C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKolejny inwestor chce postawić blok na mocy specustawy. Także w Fordonie
specustawa inwestycja home4 fieldorfa umb (1)
19.09.2019 | 23:37

Kolejny inwestor chce postawić blok na mocy specustawy. Także w Fordonie

Na zdjęciu: Projekt pracowni Arsplan Grzegorza Rosy dla działki w Fordonie, wykonany na zlecenie firmy Home4.

Fot. Mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy

Kolejny inwestor złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na mocy wprowadzonej w zeszłym roku tzw. specustawy mieszkaniowej. Tak jak w pierwszym przypadku, dotyczy on działki na terenie Fordonu.

Pierwszy w Bydgoszczy wniosek o realizację inwestycji na mocy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących trafił do urzędu miasta 22 sierpnia. Złożył go Daniel Mikołajski, właściciel pośrednictwa obrotu nieruchomościami „Krymar”, który chce postawić trzypiętrowy budynek na działce w Fordonie, na osiedlu Przylesie, przy ulicy Twardzickiego – dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się górka saneczkowa. Projekt architektoniczny budynku wykonała znana bydgoska pracownia Lines Architekci Bartosza Kamińskiego.

Zobacz również:

Pierwszy bydgoski wniosek o inwestycje w ramach specustawy mieszkaniowej

Tzw. specustawa mieszkaniowa zakłada, że rada gminy może wydać odstępstwo na realizację inwestycji mieszkaniowej na terenie, który w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeznaczony na ten cel. Decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, na wniosek inwestora, ma wydawać za to rada miasta. Warto dodać, że zapisy specustawy na terenie Bydgoszczy są dodatkowo regulowane przez standardy urbanistyczne, które zostały wprowadzone w życie przez radę miasta w grudniu ubiegłego roku.  Blok, który chce postawić Mikołajski, nie jest zgodna z ustaleniami szczegółowymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Przylesie – Pawła z Łęczycy”, uchwalonego w 2006 roku. Ustalenia dla obszaru 8ZP, na którym znajduje się działka określają jej przeznaczenie na teren zieleni publicznej, urządzonej. Planowana inwestycja nie jest jednak sprzeczna z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i odpowiada wspomnianym na początku standardom urbanistycznym dla miasta.

Decyzję o ustaleniu lokalizacji bądź jej odmowie, zgodnie z specustawą, podejmą radni miasta. Mają na to czas w terminie 60 dni od dnia złożenia przez inwestora wniosku. Jednak punkt dotyczący tej inwestycji nie znalazł się w harmonogramie najbliższej sesji, zaplanowanej na środę, 25 września. Tymczasem 10 września do urzędu miasta wpłynął kolejny wniosek inwestora, który chce wybudować mieszkania na mocy wprowadzonego w zeszłym roku prawa. Dotyczy on także działki położonej w Fordonie.

Chęć ulokowania inwestycji wyraziła firma Home 4 (jest to spółka powiązana z deweloperem Moderator Inwestycje). Ma ona powstać przy ulicy gen. Fieldorfa-Nila, pomiędzy ulicą Fiedlera a budynkiem szkoły podstawowej nr 17. Projekt, wykonany przez bydgoską pracownię Arsplan Grzegorza Rosy zakłada umiejscowienie na działce czteropiętrowego bloku z 135 mieszkaniami i 56 miejscami w garażu podziemnym. Kolejne 106 miejsc ma powstać wokół budynku. Działka w Fordonie jest obecnie niezagospodarowana i porośnięta dziką roślinnością. – Planowana inwestycja będzie wymagała wycinki większości istniejących drzew. Projekt zakłada nasadzenia kompensacyjne na terenie zagospodarowywanej nieruchomości – czytamy we wniosku inwestora. Według koncepcji architektonicznej, budynek nie będzie ogrodzony, co ma umożliwiać ruch pieszy i rowerowy od ulicy Fieldorfa-Nila w kierunku marketu Netto.

Podobnie jak w przypadku działki przy ulicy Twardzickiego, planowana inwestycja nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – zapisy planu „Bohaterów” zakładają przeznaczenie tej działki pod rozbudowę szkoły podstawowej. Inwestycja nie jest natomiast sprzeczna ze studium uwarunkowań.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WacławWiesław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiesław
Gość
Wiesław

Rada Miasta ma dylemat – zastosować się do ledwie co ustanowionego przez siebie uregulowania lub nie. Jakby w Fordonie brakowało miejsca na inwestycje. Akurat w budownictwie mieszkaniowym zagęszczanie bloków nie sprzyja podstawowemu celowi „miejskich sypialni”, czyli niezakłóconemu odpoczynkowi. Taki test na przestrzeganie własnych standardów – zobaczymy czy Rada Miasta zda egzamin. Życzę powodzenia i pozdrawiam

Wacław
Gość
Wacław

Bardzo dobrze ze mieszkańcy blokują takie inwestycje
Pan mikolajski znany jest w Bydgoszczy jako krętacz i cwaniak który kombinacjami dorabia się kosztem ludzi jego pośrednictwo znane jest z szemranych interesów

Powiązane treści