Bydgoszcz
11C
Przelotne opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 12 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadny PiS: Lech Kaczyński powinien być patronem mostu na trasie Uniwersyteckiej
most Uniwersytecki Lech Kaczyński
13.12.2016 | 18:32

Radny PiS: Lech Kaczyński powinien być patronem mostu na trasie Uniwersyteckiej

Jarosław Wenderlich złożył na ręce przewodniczącego rady miasta Zbigniewa Sobocińskiego projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy przeprawy przez Brdę.

Na zdjęciu: Pod koniec 2013 roku tablicę z Lechem Kaczyńskim jako patronem mostu na trasie Uniwersyteckiej zamontował obecny radny Bogdan Dzakanowski.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Trzy lata po otwarciu trasy Uniwersyteckiej i w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich ponownie zaapelował, aby mostowi na trasie Uniwersyteckiej nadać imię Lecha Kaczyńskiego. – Wielu zacnych bydgoszczan uważa, że konieczna jest naprawa błędu popełnionego przez radnych Bydgoszczy w listopadzie 2013 roku – pisze w liście do przewodniczącego rady Zbigniewa Sobocińskiego.

O jakim, zdaniem radnego, błędzie mowa? O uchwale, którą na dwa tygodnie przed oficjalną inauguracją funkcjonowania przeprawy podjęli radni. Przypomnijmy, że 27 listopada 2013 roku – po burzliwej debacie – zdecydowali oni, iż nowy obiekt nad Brdą będzie po prostu mostem Uniwersyteckim. Radni PO i SLD podkreślali wówczas, że nazwa powinna być neutralna, a uchwała z kwietnia 2010 roku (przyjęta tuż po katastrofie smoleńskiej i nadająca mostowi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego) miała charakter intencyjny, gdyż obiekt wówczas jeszcze nie istniał.

Od wielu lat tej optyce sprzeciwiają się środowiska związane z tragicznie zmarłym prezydentem. Jak twierdzi radny Wenderlich, „zmiana nazwy spotkała się z bardzo negatywnym przyjęciem w Bydgoszczy i Polsce”. Przypomniał, że trzy lata temu, w rocznicę wprowadzenia w kraju stanu wojennego, jego zmarły kilka miesięcy temu ojciec Jarosław Wenderlich senior apelował w piśmie do ówczesnego przewodniczącego rady miasta Romana Jasiakiewicza o kompromis i ustanowienie nazwy „most Uniwersytecki imienia Lecha Kaczyńskiego”. Miał to powtórzyć tuż przed śmiercią w kwietniu br. podczas uroczystej sesji rady z okazji 670-lecia urodzin miasta.

W ślad za tym radny Wenderlich przygotował projekt uchwały, który nadaje przeprawie zmodyfikowaną nazwę – most Uniwersytecki imienia profesora Lecha Kaczyńskiego. W swoim liście do przewodniczącego Sobocińskiego wnosi, aby to właśnie z jego inicjatywy wniosek trafił pod obrady rady miasta.

Czy most Uniwersytecki w Bydgoszczy powinien nosić imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

Zobacz rezultat


Powiązane treści