Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRanking uczelni wyższych: Które miejsce zajęły UTP i UKW?
12.06.2019 | 16:56

Ranking uczelni wyższych: Które miejsce zajęły UTP i UKW?

Na zdjęciu: W tegorocznym rankingu Perspektyw UKW zanotował spadek.

Fot. Szymon Fiałkowski

Fundacja Perspektywy opublikowała tegoroczne wyniki rankingu polskich uczelni wyższych. W porównaniu z 2018 rokiem zmieniła się pozycja zarówno Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, jak i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Osobny ranking objął też uczelnie prywatne.

Ranking Perspektyw uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Metodologię badania opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk. Ranking obejmuje uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają min. 200 studentów studiów stacjonarnych. W Rankingu Uczelni Akademickich uwzględniono uczelnie, które miały minimum dwa roczniki absolwentów.

Ranking uczelni wyższych: Które miejsce zajęły UTP i UKW?

Zobacz również:

Ranking Perspektywy 2018

W tegorocznym rankingu uczelni publicznych najwyżej sklasyfikowanym bydgoskim uniwersytetem jest UTP. W porównaniu z 2018 roku zaliczył on awans – z miejsc 51-60 na 48. Spadły za to notowania UKW – w poprzedniej edycji rankingu Perspektyw zajął on także miejsca od 51 do 60. W tym roku analitycy Fundacji uplasowali Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na pozycji 61-70. Według twórców rankingu, najlepszą uczelnią publiczną w Polsce jest Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim miejscu – Politechnika Warszawska.

Perspektywy oceniły też uczelnie niepubliczne. Według twórców zestawienia, najlepszą bydgoską uczelnią prywatną jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa, która wraz z Międzynarodową Wyższą Szkołą Logistyki i Transportu we Wrocławiu zajęła ex aequo 18. miejsce. Warto dodać, że w zeszłym roku KPSW została sklasyfikowana na 19. pozycji. Na 28. pozycji ex aequo uplasowały się inne dwie bydgoskie szkoły – Wyższa Szkoła Gospodarki i Bydgoska Szkoła Wyższa (decyzją kapituły na pozycjach ex aequo zostały sklasyfikowane uczelnie o zbliżonych wynikach – różniących się nie więcej niż 0,5 procent) Dla obu z nich jest to awans w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, która ma swój oddział w Bydgoszczy, zajęła natomiast 33. pozycję. Podobnie jak w zeszłym roku, tytuł najlepszej polskiej uczelni niepublicznej uzyskała Akademia Leona Koźmińskiego.

Ranking Uczelni Niepublicznych uwzględnia szkoły wyższe, które posiadają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolite magisterskie, miały minimum dwa roczniki absolwentów, wzięły udział w badaniach ankietowych oraz łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments