Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 2 • L 0
-1C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-3C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRaport o koronawirusie. Ponad milion przebadanych próbek. W weekend najwięcej przypadków od początku epidemii
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny Bydgoszcz
07.06.2020 | 21:18

Raport o koronawirusie. Ponad milion przebadanych próbek. W weekend najwięcej przypadków od początku epidemii

Na zdjęciu: W regionie od początku czerwca odnotowano 8 nowych przypadków koronawirusa. Zmarła także jedna osoba.

Fot. Jakub Soboczyński

W skali kraju ponad milion przeprowadzonych testów, w województwie kujawsko-pomorskim – niespełna 50 tysięcy. Ale o ile w regionie liczba nowych przypadków koronawirusa od wielu dni jest niewielka, o tyle w kraju w sobotę i niedzielę zanotowano najwięcej przypadków od początku marca.

W sobotę w całej Polsce odnotowano 576 przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, najwięcej podczas trwającej epidemii. W niedzielę z kolei było ich o zaledwie jeden mniej – 575. Gwoli ścisłości należy jednak dodać, że jest w dużej mierze efekt masowych badań przeprowadzonych w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. W sobotę zdiagnozowano ponad 350 przypadków wśród załogi kopalni, w niedzielę dalszych dwieście i kolejnych ponad sto wśród rodzin górników. Trzycyfrowa liczba zakażeń zarejestrowana została także w województwie łódzkim – w sobotę poinformowano o 62 przypadkach zakażeń, w niedzielę – już o 119.


RAPORT O KORONAWIRUSIE – DANE I STATYSTYKI Z WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO


Na tym tle województwo kujawsko-pomorskie wydaje się oazą spokoju. Od początku miesiąca obecność koronawirusa stwierdzono zaledwie u ośmiu osób. Kolejne dwie osoby usunięto z raportów – opiekunka z bydgoskiego żłobka na placu Poznańskim ostatecznie okazała się zdrowa, a jedna z wykazywanych osób chorych na co dzień mieszka w Warszawie i jest odnotowywana przez tamtejszy sanepid. Od połowy maja w naszym regionie zanotowano dziesięć dni, gdy nie pojawiła się informacja o nowym przypadku.

Rząd zapewnia, że epidemię ma od początku pod kontrolą, a z polskich doświadczeń korzystają inne kraje. Tyle że liczba aktywnych przypadków nadal nie spada i trudno mówić o jakimkolwiek słynnym już spłaszczaniu liczby zachorowań. Od początku epidemii pozytywny wynik testu na koronawirusa miało w kraju ponad 26,5 tysiąca osób. Pozytywem jest fakt, że nadal liczba wyzdrowień (12,8 tys.) przekracza liczbę wspomnianych aktywnych przypadków (nieco ponad 12,5 tys.). Należy jednak pamiętać, że według danych Ministerstwa Zdrowia na COVID-19 (czyli chorobę wywołaną przez SARS-CoV-2) zmarło już ponad 1150 osób (w regionie kujawsko-pomorskim – 47, w czerwcu – jedna).

Aktualne możliwości laboratoriów pracujących przy próbkach pobranych do badań pod kątem koronawirusa oceniane są na 30 tysięcy dziennie. Ale do tego pułapu udało się zbliżyć tylko raz. W czwartek, 4 czerwca przeprowadzono 29,4 tys. badań. Ponad dwadzieścia tysięcy badań wykonano jeszcze w środę (21,4 tys.) i sobotę (23 tys.; dane za MZ). W pozostałe dni liczba ta wahała się od niespełna 14,5 tys. do nieco ponad 18 tys. W Kujawsko-Pomorskiem podawane są natomiast liczby pobranych próbek. W mijającym tygodniu wykonano ok. 6,5 tysiąca wymazów, czyli nieco ponad 900 każdego dnia. Łącznie w kraju liczba zrealizowanych testów przekroczyła milion, a w naszym regionie dobija do 50 tysięcy.

Na stałym poziomie utrzymuje się liczba osób poddanych kwarantannie oraz objętych nadzorem epidemiologicznym. Tych pierwszych jest około 1300, tych drugich – kilkadziesiąt. Od kilku dni urząd wojewódzki nie podaje liczby pacjentów hospitalizowanych ze względu na zakażenie koronawirusem lub jego podejrzenie. Ostatnie dane dotyczące osób chorych na COVID-19 (z czwartku) wskazywały, że leczonych w warunkach szpitalnych jest 16 osób – po osiem w Bydgoszczy i Grudziądzu.

Aktualnie (stan na niedzielę, 7 czerwca) w województwie są 52 aktywne przypadki koronawirusa.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadony
Swiadony
1 rok temu

Ile osob zabila grupa rok temu , dwa lata temu itd ?

Powiązane treści