Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRatusz czeka na uwagi przedsiębiorców ze Starego Miasta. W sprawie parku kulturowego
opera nova bydgoszcz
22.07.2020 | 09:59

Ratusz czeka na uwagi przedsiębiorców ze Starego Miasta. W sprawie parku kulturowego

Na zdjęciu: Park Kulturowy obejmie Stare Miasto, część Chwytowa oraz fragment Śródmieścia z ulicą Gdańską, wraz z parkiem Kazimierza Wielkiego i Placem Wolności.

Fot. BB

Urząd miasta czeka na uwagi przedsiębiorców, którzy prowadzą swój biznes w rejonie Starego Miasta. Mają one dotyczyć projektu utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto.

Park kulturowy to jedna z ustawowych form ochrony zabytków. To dodatkowe narzędzie, które uzupełnia miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w zakresie dbałości o estetykę miasta – zwłaszcza w sprawach, które nie mogą być nimi uregulowane. Obejmuje na przykład nakaz ochrony wartościowych detali architektonicznych – stolarki okiennej, drzwi czy ślusarskich zdobień elewacji.

Pierwszy w Bydgoszczy park kulturowy ma objąć obszar wpisanego do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego Starego Miasta, część Chwytowa oraz fragment Śródmieścia z ulicą Gdańską, wraz z parkiem Kazimierza Wielkiego i Placem Wolności. Tereny te zostały wybrane ze względu na to, że posiadają plany miejscowe – uchwalenie parku kulturowego automatycznie uniemożliwia bowiem wydawanie decyzji o warunkach zabudowy (czyli decyzji o budowie obiektów bądź o innych robotach budowlanych na obszarach nieposiadających MPZP).


CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE PARKU KULTUROWEGO STARE MIASTO


Pomysł utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy wynika z potrzeby ochrony walorów kulturowych obszaru, jego rewaloryzacji i podniesienia estetyki istniejącej zabytkowej zabudowy oraz ogólnodostępnych przestrzeni publicznych – placów, ulic, bulwarów, zieleńców wraz ze wszystkimi elementami zagospodarowania – przekonują urzędnicy.

Konsultacje społeczne dotyczące utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy odbyły się na przełomie marca i kwietnia tego roku. – Niestety, w związku z sytuacją epidemiologiczną i wprowadzeniem szeregu ograniczeń wynikających z rozprzestrzeniania się Covid-19 (m.in. w zakresie przemieszczania się czy organizacji spotkań), nie odbyło się, zaplanowane w ramach konsultacji społecznych, spotkanie z przedsiębiorcami i mieszkańcami Bydgoszczy – przypomina urząd miasta. W związku z tym, ratusz czeka na uwagi przedstawicieli biznesu prowadzących swą działalność w obrębie Parku Kulturowego. Można je przesyłać na adres e-mail Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy: mpu@mpu.bydgoszcz.pl lub telefonicznie pod numerem 52 58 58 105.

Uwagi można zgłaszać w terminie – maksymalnie – do 6 sierpnia. Z projektem uchwały można zapoznać się TUTAJ.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści