Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRatusz zadowolony z wyników budżetu. Pierwsza od dekady nadwyżka
18.02.2016 | 22:43

Ratusz zadowolony z wyników budżetu. Pierwsza od dekady nadwyżka

Po raz pierwszy od dziesięciu lat wynik budżetu jest dodatni i wynosi 14 milionów złotych - poinformował w czwartek skarbnik miasta.

Na zdjęciu: Piotr Tomaszewski przedstawił wyniki budżetu za 2015 rok.

Fot. Leszek Grabowski

Bydgoszcz jest w coraz lepszej kondycji finansowej – takie wnioski można wyciągnąć z wyliczeń przedstawionych w czwartek przez skarbnika miasta Piotra Tomaszewskiego. Po raz pierwszy od dziesięciu lat wynik budżetu jest dodatni i wynosi 14 milionów złotych.

– Sytuacja się poprawia i jesteśmy w gronie najstabilniejszych miast w Polsce. Zawsze mówiliśmy o niedużym deficycie lub zmniejszającym się deficycie, a w tym roku, po raz pierwszy od 10 lat, jest nadwyżka budżetowa – tłumaczył Tomaszewski, który zwrócił uwagę na fakt, że nadwyżka za rok 2015 jest większa niż w latach 2004-2005, chociaż zdecydowanie więcej pieniędzy – 241 milionów złotych – wydano na inwestycje. Udało się je zrealizować bez potrzeby zaciągania kredytów. W roku 2014 miasto wydało na inwestycje 237 milionów, ale 32% tych środków pochodziło właśnie z kredytów.

Miasto wydaje najwięcej na oświatę i wychowanie (37%), a następnie na transport i łączność (15%) oraz na pomoc społeczną (14%). Dzięki korzystnym wynikom budżetu na koniec bieżącego roku zadłużenie zostanie zmniejszone o 28 milionów złotych.

Jak prezentuje się Bydgoszcz na tle innych członków Unii Metropolii Polskich? Pod względem dochodów PIT oraz CIT plasuje się w dolnych rejonach stawki, ale korzystnie wypada jeśli weźmie się pod uwagę przyrost w tych aspektach. Wynik budżetu w 2015 roku ulokował miasto na czwartym miejscu wśród 11 członków, nie licząc Warszawy. Pod względem zadłużenia, w tym samym gronie, Bydgoszcz plasuje się w środku stawki.


Powiązane treści