Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRatusz zapowiada wiosenne porządki. Kiedy rozpocznie się czyszczenie chodników i dróg dla rowerów?
01.03.2021 | 09:47

Ratusz zapowiada wiosenne porządki. Kiedy rozpocznie się czyszczenie chodników i dróg dla rowerów?

Na zdjęciu: Oczyszczanie dróg dla rowerów i chodników w Bydgoszczy po zimie ma rozpocząć się w marcu. Na początek prace obejmą centrum miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski

Urząd miasta zapowiada, że jeszcze w marcu rozpoczną się pierwsze po zimie prace porządkowe. W ramach wiosennego sprzątania oczyszczone zostaną chodniki, drogi dla rowerów oraz ulice, a niezbędne prace przejdą place zabaw i siłownie zewnętrzne. Pod koniec lutego rozpoczęło się także usuwanie jemioły z miejskiego drzewostanu.

Intensywne opady śniegu sprawiły, że chodniki i drogi dla rowerów zostały pokryte sporymi ilościami piasku. W minionych latach sypki materiał często zalegał po zimie przez dłuższy czas, jednak teraz ta sytuacja ma się nie powtórzyć. Ratusz obiecuje, że oczyszczanie chodników, dróg dla rowerów i przejść dla pieszych rozpocznie się w drugiej połowie marca.


CZYTAJ TAKŻE: Kogo zaskoczyła zima? Sprawdzamy, jak w Bydgoszczy odśnieżane są drogi dla rowerów, chodniki i jezdnie


Prace porządkowe rozpoczniemy od Śródmieścia. Jednak już od początku marca na Starówce pracownicy ręcznie będą czyścić ścieżki pieszo-rowerowe. Ostateczne terminy będą uzależnione od warunków pogodowych – jeśli pojawią się opady śniegu, oczyszczanie zostanie zawieszone – podkreśla urząd miasta.
W ramach prac usunięty zostanie piasek, śmieci oraz zanieczyszczenia. Z chodników mają też zniknąć chwasty i trawa. UMB precyzuje, że sprzątanie ulic rozpocznie się po całkowitym zakończeniu okresu zimowego, w okolicach kwietnia. – Z jezdni najpierw usunięty zostanie piasek, w drugim etapie prowadzone będzie czyszczenie zamiatarką – informuje biuro prasowe ratusza.

Warto podkreślić, że przy usuwaniu chwastów w mieście zakazane jest stosowanie szkodliwego roundupu. Opryski, zarówno na chodnikach, ścieżkach rowerowych, ulicach oraz terenach zieleni, wykonywane będą wyłącznie herbicydami, które mają zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz również:

Kanał Bydgoski wymaga lepszego utrzymania

Wiosną ratusz planuje też prace na miejskich placach zabaw i siłowniach zewnętrznych oraz strefach do streetworkoutu. – W marcu i kwietniu wymienimy piasek we wszystkich piaskownicach. Przy sprzyjających warunkach pogodowych urządzenia zostaną także odmalowane – przekazali urzędnicy. Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać też letni harmonogram utrzymywania zieleni.

W ramach zamówienia utrzymywana jest czystość na trawnikach, alejkach, koszone są trawniki, opróżniane są kosze na śmieci. W utrzymaniu miasta znajduje się także ponad 2 tysiące ławek, których elementy są myte, odmalowywane, a w razie potrzeby wymieniane na nowe. W razie potrzeby zlecamy też drobne prace remontowe – informuje UMB. Jak dodają urzędnicy, w maju zostaną uruchomione miejskie fontanny.

Pod koniec lutego rozpoczęły się także prace pielęgnacyjne w miejskim drzewostanie. Zabiegi polegające na oczyszczeniu drzew z jemioły dotyczą kilkudziesięciu drzew w parku Kochanowskiego, na skwerze Krzysztofa Komedy oraz przy ulicy Solskiego. W zeszłym roku takie prace prowadzone były na Kapuściskach i przy ulicy Stromej na Szwederowie. Prace objęły ok. 60 drzew, głównie klonów zwyczajnych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści