Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rejestracja na szczepienia wznowiona. Kto i kiedy może się zapisać?

Dodano: 02.04.2021 | 10:31

Na zdjęciu: Michał Dworczyk podczas piątkowej konferencji prasowej skomentował obecną sytuację Narodowego Programu Szczepień.

Fot. KPRM

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk wyjaśniał podczas piątkowej konferencji prasowej wczorajsze zamieszanie w Narodowym Programie Szczepień. Poinformował też, że wszystkie osoby 60+ mają zostać zaszczepione do końca kwietnia.

Jak tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej odpowiedzialny w rządzie za program szczepień Michał Dworczyk, wczorajsze zamieszenia wynikało z problemu z systemem rejestracji. Osoby 40+, które wcześniej wyraziły gotowość do szczepienia, zostały zapisane na terminy kwietniowe zamiast majowych. Dotyczyło to ok. 60 tys. osób.  Rząd deklaruje, że wszyscy, którzy byli błędnie zarejestrowani na terminy kwietniowe, otrzymali już SMS z powiadomieniem, że termin ich szczepienia został zmieniony i o godz. 10 automatyczny system infolinii zacznie dzwonić do tych osób, proponując terminy majowe

Działanie systemu rejestracji, na czas wyjaśnienia chaosu powstałego w wyniku błędu, zostało w czwartek częściowo zawieszone. – Raz jeszcze chciałbym za to przeprosić. Udało nam się przed północą uruchomić system i wszystkie kanały rejestracji w tej chwili już działają – mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak tłumaczył, w tej chwili obciążenie profilu zaufanego to ok. 500 osób próbujących się logować na sekundę. Dlatego rząd prosi, aby korzystać z infolinii 989 i e-rejestracji na pacjent.gov.pl.

Czytaj także: Rekordowa liczba zakażeń w całym kraju. Wojewoda skomentował sytuację w regionie

Obecnie, spośród osób w wieku 40-59 lat, mogą rejestrować się tylko te, które wcześniej zgłosiły za pośrednictwem formularza chęć zaszczepienia się. To około 680 tys. osób. Teraz formularz nie jest już dostępny. Rejestrować mogą się też oczywiście osoby 60+, które rząd „namawia do zapisywania się na terminy, których jest teraz bardzo dużo”. W czwartek uruchomionych zostało bowiem dodatkowe pół miliona terminów na kwiecień. Rząd chce w ten sposób przyspieszyć szczepienia wszystkich osób 60+ z maja na kwiecień, aby do końca obecnego miesiąca zaszczepieni zostali wszyscy chętni z tej grupy wiekowej.

Co z osobami w wieku 40-59 lat, które wcześniej nie wypełniły formularza o chęci zaszczepienia? 12 kwietnia rozpocznie się rejestracja dla osób urodzonych w 1962 roku, a w następnych dniach – kolejnych roczników, aż do 24 kwietnia i rocznika 1973. – Zapowiadam, że sytuacje, w których będą mieszały się grupy wiekowe, będą miały miejsce. Jest to związane z przyspieszeniem Narodowego Programu Szczepień – mówił Dworczyk. – Dynamika zapisów jest uzależniona od zainteresowania – będziemy robić wszystko, aby wolne terminy w punktach szczepień były wykorzystywane. Musimy zrobić wszystko, aby jak najszybciej zaszczepić możliwie największą część populacji – stwierdził szef kancelarii premiera.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments