Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 1 • L 0
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaREJEWSKI odjechał z peronu drugiego… [ZDJĘCIA]
IC Rejewski_SG (19)
10.12.2017 | 12:14

REJEWSKI odjechał z peronu drugiego… [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Nowy pociąg IC Rejewski.

Fot. Stanisław Gazda

W niedzielę, 10 grudnia, wraz z nowym rozkładem jazdy PKP, po raz pierwszy w trasę z Bydgoszczy do Warszawy wyruszył pociąg IC Rejewski, nazwany tak na cześć słynnego bydgoskiego matematyka – Mariana Rejewskiego.

Z okazji inauguracyjnego kursu pociągu na trasie: Bydgoszcz Główna-Bydgoszcz Wschód-Solec Kujawski-Toruń Główny-Toruń Miasto-Toruń Wschodni-Iława Główna-Warszawa Wschodnia-Warszawa Centralna-Warszawa Zachodnia, PKP Intercity przygotowało dla pasażerów edukacyjną akcję – łamigłówki logiczne z językową zagadką, materiały informacyjne o kryptologu, grę miejską zachęcającą do zwiedzania Bydgoszczy szlakiem Mariana Rejewskiego oraz słodki poczęstunek.

W pierwszą podróż pociągu z Bydgoszczy do stolicy udała się córka Mariana Rejewskiego, Janina Sylwestrzak. Wcześniej w hallu dworcowym pojawiła się ona wraz z dr Krzysztofem Osińskim, pracownikiem naukowym zajmującym się kryptologią, posłem na Sejm Piotrem Królem oraz prezesem zarządu PKP Intercity Markiem Starukiem, od którego pani Sylwestrzak otrzymała roczną kartę Intercity.

Zabierając głos, córka wielkiego bydgoszczanina, który wpłynął na bieg historii, przypomniała, w kontekście trasy z Bydgoszczy do Warszawy, jaką pokonuje pociąg IC Rejewski, że Marian Rejewski ukochał te dwa miasta, gdyż urodził się w Bydgoszczy, zdobywał edukację, a w Warszawie dokonał złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy w Pałacu Saskim, o odbudowę którego zaapelowała córka Mariana Rejewskiego. Pałac, w którym mieściło się biuro szyfrów, mógłby stać się godnym miejscem przekazywania wiedzy o dokonaniach polskich kryptologów.

Skład InterCity relacji Bydgoszcz-Warszawa był jednym z 16, które wzięły udział w tegorocznej edycji plebiscytu na nazwy pociągów. W tym roku internauci mogli wybierać spośród propozycji bezpośrednio związanych z regionem, do lub z którego kursuje dany skład. Pociąg z Bydgoszczy otrzymał nazwę Rejewski. W ten sposób uczczono dokonania wybitnego bydgoskiego kryptologa. Pasażerowie łącznie oddali ponad 78,5 tys. głosów.

Skład IC Rejewski będzie kursował codziennie na odcinku Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz. Połączenie jest obsługiwane nowoczesnym oraz komfortowym składem FLIRT.

Znamienna była chwila kiedy, świetlne tablice boczne na wagonach pociągu czekającego na odjazd miały w nazwie „Kopernik” (jako taki przyjechał z Warszawy Zachodniej),  by po chwili zmienić się w „Rejewski”. Zmieniane zostały również tablice znamionowe pociągu IC 5120 informujące o nazwie i trasie pociągu.


Powiązane treści