Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy wyniki rekrutacji do bydgoskich szkół średnich. Ponad 500 osób nigdzie się nie dostało

Dodano: 18.07.2023 | 16:21

Na zdjęciu: VII Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy w rekrutacji wybrało 877 chętnych.

Fot. Nikodem Mulczyński

Dziś (18 lipca) w południe opublikowane zostały listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mają czas do 21 lipca, żeby potwierdzić wolę przyjęcia. Listy przyjętych poznamy za niecały tydzień.

Jak przekazuje bydgoski magistrat, 17 lipca została przeprowadzona symulacja przydziałów do szkół ponadpodstawowych. Urzędnicy podkreślają, że jest to kolejny szczególny rok w oświacie, ponieważ klasę ósmą szkoły podstawowej opuściła młodzież z tzw. półtora rocznika. To pokłosie decyzji sprzed ośmiu lat, kiedy do szkół trafiły dzieci zarówno w wieku sześciu, jak i siedmiu lat.

Do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz kompletne wnioski (tj. ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami) złożyło 5525 osób. W ofercie mieli do dyspozycji miejsca w 74 oddziałach liceów ogólnokształcących, w 74 oddziałach techników w 32 oddziałach branżowych szkół I stopnia – wyliczają urzędnicy. I dodają, że analiza preferencji kandydatów w trakcie symulacji przydziałów spowodowała, że uwagi na bardzo duże zainteresowanie kandydatów podjęto decyzję o utworzeniu dodatkowego oddziału w V LO – czyli tzw. klasy psychologicznej. Ponadto w szkołach branżowych oraz w technikach (w miarę możliwości) zwiększano liczbę miejsc w zawodach cieszących się największym powodzeniem, zmniejszając liczbę miejsc w zawodach, na które nie było zbyt wielu chętnych.

To kolejny szczególny rok w edukacji – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. – Ósmą klasę opuścili uczniowie z tzw. półtora rocznika. To spowodowało kolejną kumulację. Z myślą o uczniach zdecydowaliśmy, że w rekrutacji uzupełniającej uruchomimy cztery kolejne oddziały liceum ogólnokształcącego – w V LO, XII LO i XXI LO – dodaje.

Spośród 5525 kandydatów, którzy złożyli kompletne wnioski, 4994 osoby zostały zakwalifikowane do jednego z wybranych przez siebie oddziałów (szkół), co oznacza, że ponad 500 uczniów pozostaje na razie bez szkoły. – Wśród nich 281 osób to mieszkańcy Bydgoszczy, 250 to kandydaci spoza Bydgoszczy. Spośród osób, które nie zostały nigdzie zakwalifikowane pod względem typu szkoły pierwszego wyboru, 389 wskazało liceum ogólnokształcące, 126 osób technikum, a 16 osób szkołę branżową – czytamy w komunikacie biura prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy.


SPRAWDŹ NASZ SZCZEGÓŁOWY RAPORT: Rekrutacja 2023. Które z bydgoskich liceów i techników są najpopularniejsze? 


Ratusz dodaje, że w rekrutacji uzupełniającej będą dostępne 532 wolne miejsca (317 w szkołach branżowych, 162 w technikach i 53 w liceach – większość, bo 47 w oddziałach mistrzostwa sportowego). – Ponadto, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu kandydatów, Miasto Bydgoszcz w rekrutacji uzupełniającej uruchomi cztery kolejne oddziały liceum ogólnokształcącego: w V LO (klasa biologiczno-chemiczna), w XII LO (klasa z grupą policyjną i grupą psychologiczno-prawną) , w XV LO (klasa turystyczno-geograficzna) i w XXI LO (klasa historia-wos) – przekazuje magistrat.

Uczniowie mają czas do 21 lipca, do godziny 15:00, żeby potwierdzić wolę przyjęcia do danej placówki. Listy przyjętych poznamy w poniedziałek, 24 lipca do godziny 12:00.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments