Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rektor UMK zawiesza prace nad połączeniem szpitali Biziela i Jurasza

Dodano: 30.01.2023 | 11:41

Na zdjęciu: W poniedziałek, 30 stycznia rektor UMK prof. Andrzej Sokala wydał oświadczenie w sprawie fuzji szpitali Jurasza i Biziela.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Sokala zawiesza prace nad połączeniem administracyjnym szpitali Jurasza i Biziela.

Latem 2022 roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika próbował forsować pomysł połączenia bydgoskich szpitali uniwersyteckich – czyli de facto formalnej likwidacji szpitala Biziela. Po protestach pracowników tej placówki, Sejm wprowadził poprawkę do ustawy o medycynie laboratoryjnej, wedle której w wypadku planów konsolidacji szpitali rektor uczelni musi otrzymać zgodę ministrów zdrowia i nauki.

Mimo zmian, wprowadzonych „fortelem” w wyniku działań bydgoskich posłów Prawa i Sprawiedliwości, UMK dalej dążył do fuzji szpitali – w Toruniu powstał pomysł utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum UMK, w ramach którego funkcjonowałyby dwa zakłady lecznicze: Jurasza i Biziela. Był to efekt prac zespołu doradczego ds. szpitali uniwersyteckich, składającego się z przedstawicieli Collegium Medicum, obu szpitali uniwersyteckich, administracji UMK oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania toruńskiego uniwersytetu.

17 stycznia Rada Collegium Medicum UMK większością głosów zaopiniowała pozytywnie projekt, nazwany w komunikacie prasowym uczelni „połączeniem Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza i Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela i utworzenia na ich bazie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum UMK”. Informacja o tym wywołała falę oburzenia – także wśród parlamentarzystów, którzy od początku sprzeciwiali się fuzji, jak posłowie Tomasz Latos czy Jan Szopiński. W piątek minister Łukasz Schreiber poinformował o odbyciu spotkania z ministrami edukacji i nauki oraz zdrowia, którego tematem było zagrożenie dla dalszego funkcjonowania bydgoskich lecznic.

W poniedziałek, 30 stycznia rektor UMK wydał zaskakujące oświadczenie, w którym przekazuje póki co dobre informacje dla Bydgoszczy. – Biorąc pod uwagę deklaracje dyrekcji i kadry obu placówek dotyczące zintensyfikowania działań skierowanych na poprawę ich sytuacji, jak również realność tych planów, zdecydowałem o zawieszeniu projektu połączenia szpitali uniwersyteckich – poinformował prof. Sokala.

Rektor przyznaje jednak, że „działania podjęte w celu poprawy sytuacji (w tym w szczególności sytuacji finansowej) uniwersyteckiej bazy klinicznej w Bydgoszczy były słuszne”, gdyż rada CM UMK wydała opinie pozytywną za fuzją administracyjną szpitali. Na razie jednak jej nie będzie – wszystko wskazuje na to, że to efekt sprzeciwu społecznego i działań m.in. Łukasza Schreibera.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments