Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remont domu? Zwróć uwagę na odpady budowlane!

Dodano: 07.06.2023 | 08:00

Na zdjęciu: Najlepszym wyjściem na pozbycie się odpadów w legalny, a przy tym całkiem atrakcyjny cenowo sposób, jest współpraca z firmą.

Fot. nadesłane

Prace remontowe bezpośrednio wiążą się z pozostałościami w postaci gruzu, szczątków starych mebli czy resztek tapet zdrapanych ze ścian. Grupa odpadów kwalifikowanych jako budowlane jest bardzo urozmaicona, a ich utylizacja powinna zaliczać się do kosztów budowy lub remontu danej nieruchomości. Ograniczenie wydatków przez pozostawienie śmieci w lesie nie tylko naraża nas na poniesienie ogromnej kary pieniężnej, lecz także działa niekorzystnie na cały ekosystem. Nadleśnictwa coraz częściej wykorzystują monitoring w celu identyfikacji sprawców. Niektóre z odpadów budowlanych są wysoce toksyczne, przez co nie należy pozostawiać ich wśród zwykłych odpadów komunalnych czy spalać w piecu. Jednym z obecnie obowiązujących rozwiązań jest segregacja odpadów tak, by jak najwięcej można było poddać utylizacji oraz przeznaczyć do ponownego wykorzystania – na korzyść już i tak zanieczyszczonego przez ludzki egoizm środowiska naturalnego.

Różnorodność odpadów budowlanych – poznaj je wszystkie

Do odpadów budowlanych zaliczane są między innymi aż trzy rodzaje gruzu: betonowy, ceglany i ceramiczny. Dodatkowo odpad stanowi również gips, cement, płyta kartonowo-gipsowa, tapeta, stolarka, PVC, złom, stal zbrojeniowa… W rzeczywistości moglibyśmy wymieniać przykłady odpadów w nieskończoność, zważywszy na fakt, że ogólna definicja kategoryzuje odpady budowlane jako pozostałości materiałów i tworzyw powstałe podczas robót budowlanych. Dodatkowo często w tego rodzaju odpadach występują resztki chemii budowlanej, dlatego też ich prawidłowa segregacja jest konieczna – część odpadów nie będzie nadawać się do recyklingu, wymagając odpowiedniego zagospodarowana lub profesjonalnego przewiezienia w bezpieczne miejsce. Najlepszym wyjściem na pozbycie się odpadów w legalny, a przy tym całkiem atrakcyjny cenowo sposób, jest współpraca z firmą, która zajmuje się profesjonalnym wywozem tego typu materiałów. Mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą skorzystać z usług przedsiębiorstwa Kontenery Wilk, zajmującego się wynajmem i odbiorem kontenerów przeznaczonych typowo na wcześniej omawiane przez nas pozostałości po budowach. Na swojej stronie internetowej https://www.kontenerywilk.pl/ firma przedstawia swoją ofertę różnorodnych kontenerów przeznaczonych na konkretne rodzaje odpadów. Odbiór jest procesem ekologicznym, dostosowanym do wymogów ochrony środowiska i zgodny z obowiązującymi przepisami dotyczącymi segregacji i utylizacji – jesteś więc w stanie szybko pozbyć się zalegającego problemu.

Niektóre odpady mogą przynieść dodatkowy zysk!

Warto lepiej zapoznać się ze szczegółami postępowania w stosunku do konkretnych rodzajów odpadów budowlanych – na niektórych jesteśmy w stanie dodatkowo zarobić. Mając stalowe czy metalowe części poremontowe, doskonałym wyjściem będzie wywiezienie ich na złomowisko. Elementy typu gruz, cegły czy dachówki da się przeznaczyć do recyklingu lub wykorzystać na przebudowę. Podobnie z foliami czy artykułami z drewna; doskonale nadają się one na wszelkie przeróbki. Zazwyczaj bardzo łatwo jest znaleźć kupca na wapno, cement lub gips, przez szerokie zastosowanie tego rodzaju materiałów w ogrodnictwie (np. wapno służy do zakwaszania gleby). Na wysypisko wywieźć należy plastiki i styropiany, które nie nadają się już do ponownego wykorzystania, zaś pozostałe elementy takie jak papy czy lakiery powinno się zutylizować w odpowiednim ku temu zakładzie. Możliwości jest wiele – warto skorzystać choć z części z nich!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments