Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trwają remonty bydgoskich kładek. Przebudowa jednej z nich potrwa dłużej

Dodano: 13.12.2022 | 10:34

Na zdjęciu: Remont kładki Esperanto przeciągnie się do początku przyszłego roku.

Fot. Robert Skiba

Firma Kormost prowadzi przebudowę kładek nad Brdą i Kanałem Bydgoskim. Jedną z remontowanych przepraw jest Esperanto, łącząca ulicę Jagiellońską z Toruńską. Prace na niej potrwają dłużej niż zakładano.

Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej trwa remont czterech bydgoskich kładek dla pieszych i rowerzystów. Pierwszą z nich jest most Kiepury przy Operze Nova. Prace objęły zabezpieczenie stalowej konstrukcji i wzmocnienie jej elementów. – Musiały one zostać dostosowane do nowego deskowania. Belki są teraz ułożone w poprzek, a nie jak dotychczas wzdłuż kładki. Dzięki temu konstrukcja będzie trwała i szybciej będzie z niej spływać woda – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskich drogowców. Obiekt umożliwiający przejście z Wyspy Młyńskiej na Śródmieście ma zostać otwarty jeszcze w tym roku.


SPRAWDŹ TAKŻE: Budowa drogi rowerowej przy Powstańców Wielkopolskich zakończona. Gdzie powstaną następne?


Kolejnym przebudowywanym mostkiem jest kładka przez Stary Kanał Bydgoski, położona przy śluzie nr V, nieopodal ulicy Czarna Droga. – W ramach zadania wykonaliśmy już zabezpieczenia antykorozyjne obiektu, stylowe balustrady oraz nową nawierzchnię – dodaje Okoński. Trwają również prace przy usunięciu schodów prowadzących na kładkę przez Brdę w rejonie ul. Opławiec – zastąpi je wygodny podjazd, ułatwiający komunikację użytkowników wózków i rowerów. – Wykonany został już nasyp. Obecnie kończą się prace brukarskie – informuje rzecznik.

Remont kładki Esperanto potrwa dłużej

Największym ze wszystkich jesiennych remontów jest kompleksowa modernizacja przeprawy Esperanto przez Brdę. Zakres prace obejmuje wymianę desek na pomoście, korektę want oraz remont konstrukcji stalowej i istniejących podpór obiektu. Wykonane zostaną też nowe schody i oświetlenie. Dodatkowo schody wyposażone zostaną w prowadnice dla wózków i rowerów oraz wymalowane specjalną farbą dla osób słabowidzących.

ZDMiKP przekazuje, że większość prac została już wykonana, ale kładka pozostanie zamknięta dłużej niż zakładano. – W związku z ograniczeniami Wód Polskich co do zachowania żeglowności pod obiektem, prace mogły być prowadzone tylko na jego fragmencie. Dodatkowo, listopadowe opady śniegu uniemożliwiły prowadzenie części robót uzależnionych od pogody – wyjaśnia Okoński. Termin zakończenia robót na kładce Esperanto został zatem przesunięty na koniec stycznia przyszłego roku.

PRZECZYTAJ: Bydgoscy policjanci zatrzymali pijanego kierowcę. 14 lat temu spowodował śmiertelny wypadek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
seba
seba
1 rok temu

Zaskakujące, że w listopadzie i grudniu może padać śnieg!
Ciekawe jak trwała będzie konstrukcja robiona w tej temperaturze.

Moki
Moki
1 rok temu

Ten bydgoski zdmik aż piszczy żeby spadł śnieg i przymroziło uradowany może wytłumaczyć opóźnienie remontu prowadzone przez jakiegoś papudraka wyłonionego po znajomości!