Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remont stadionu Polonii. Odrzucono wniosek o dofinansowanie inwestycji

Dodano: 11.10.2023 | 08:37

Na zdjęciu: Tak miałaby wyglądać nowa trybuna na pierwszym łuku stadionu bydgoskiej Polonii.

Fot. Demiurg Architekci / wizualizacja

Modernizacja stadionu bydgoskiej Polonii wciąż stoi w miejscu. Tym bardziej złe informacje napłynęły z ratusza, który przekazał właśnie, że kolejny wniosek o dofinansowanie inwestycji został odrzucony.

Przypomnijmy, że jak dotąd zrealizowany został tylko pierwszy etap inwestycji, a tym była budowa nowej trybuny na przeciwległej prostej. Do użytku oddano ją latem 2020 roku, a może na niej zasiąść dokładnie 2 509 kibiców. W drugim etapie przewidziano już całkowite wyburzenie obecnej trybuny na pierwszym łuku i postawienie nowej widowni.

Remont stadionu Polonii Bydgoszcz

Według założeń inwestycji, obecna trybuna na pierwszym łuku stadionu Polonii przy ul. Sportowej 2 ma zostać całkowicie wyburzona.

Wizualizacje nowej trybuny miasto pokazało już jakiś czas temu, a według zamierzeń miałoby na niej zasiąść nawet 4,5 tysiąca widzów, zaś pod nią planowane jest miejsce tak dla muzeum sportu żużlowego, jak i na pomieszczenia biurowe.

Na Jezuickiej zapadła decyzja, aby starać się o dofinansowanie inwestycji inwestycję ze środków resortu sportu.

– Po zmianach w finansowaniu samorządów inwestycja nie jest możliwa do realizacji wyłącznie w oparciu o miejskie środki – nie ukrywali urzędnicy, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie budowy stadionu kwotą blisko 23 mln zł (zadanie ma łącznie kosztować ok. 60 mln zł).

Nie będzie rządowego wsparcia

We wtorek ratusz poinformował, że w rządowym programie nie dofinansowano rozbudowy stadionu: – Z nowej edycji programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu o wartości 1,2 mld złotych przeznaczonych na kilkadziesiąt zadań otrzymamy zero złotych – poinformował zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel.

Urząd wyjaśnia, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu realizuje tylko te inwestycje, na które pozyskało zewnętrzne dofinansowanie. – Jeśli coś budujemy, to albo mamy na to zewnętrzne wsparcie np. z UE, z budżetu centralnego, albo zadłużamy się. Miasta, które budują nowe stadiony są dwukrotnie bardziej zadłużone niż Bydgoszcz. W czasie rekordowych stóp procentowych to nie jest dobry kierunek. Gdyby nie zmiany w finansach samorządów, wszystkie deklarowane wcześniej zadania byłyby zakończone lub w trakcie realizacji – dodaje.

Przypomnijmy, że obecnie pojemność stadionu Polonii to niespełna 11 tysięcy kibiców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments