Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaRemont Teatru Polskiego. Jak przebiegają prace?
14.12.2022 | 09:54

Remont Teatru Polskiego. Jak przebiegają prace?

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

W tym roku rozpoczęła się renowacja bydgoskiego Teatru Polskiego. Przy al. Mickiewicza trwa remont – na terenie budowy pojawił się żuraw, który ma wesprzeć prace.

Renowacja Teatru Polskiego to po rewitalizacji Teatru Kameralnego kolejny ważny projekt w bydgoskiej kulturze. Za prace odpowiada firma KWK Construction, która na etapie przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. Wykonawca zadeklarował, że zakończy przebudowę 2 miesiące szybciej od konkurencji. Wartość prac to prawie 40 mln zł. Część kosztów pokryją dotacje unijne. Teatr ma być gotowy w przyszłym roku.

Głównym celem inwestycji jest podniesienie komfortu widza. Budynek ma być bardziej funkcjonalny, a do użytku wróci balkon. Poprawi się również estetyka przestrzeni wokół teatru oraz akustyka wewnątrz. Projekt przewiduje rozbudowę i nadbudowę głównej bryły budynku.

Prace przebiegają w niezłym tempie. Co prawda kontynuowana jest jeszcze rozbiórka, ale wykonawca przygotowuje się już do robót przy nowym zadaszeniu. Stary dach został całkowicie rozebrany. Niedługo pojawi się nowy wieniec, który będzie konstrukcją na szczycie murów, na której oprą się dźwigary nowego zadaszenia. W tym celu rozstawiane są już rusztowania wokół gmachu. Wykonawca ma nadzieję, że te prace uda się zrealizować w okresie zimowym, o ile pogoda na to pozwoli. Ułatwiłoby to działania, które trzeba wykonać wewnątrz budynku.

Dzięki temu, że nowa konstrukcja dachu będzie wyższa, teatr zyska przestrzeń na pomieszczenia biurowe i zaplecze. Dla wzmocnienia konstrukcji drewniane krokwie zostaną zastąpione stalowymi. Dach będzie lepiej docieplony, co zdecydowanie obniży zużycie energii potrzebnej do ogrzania obiektu.

Na miejscu ustawiono żurawia, który zdecydowania usprawnia prace. Dźwig pomaga przenosić gruz, który znajduje się jeszcze we wnętrzu budynku. Po wywiezieniu gruzu rozpocznie się wznoszenie nowej części gmachu od południowej strony. Będzie tam zamontowana między innymi winda dla osób z niepełnosprawnościami. To nie jedyne usprawnienie tego typu. W obiekcie pojawią się również specjalne podnośniki, odpowiednie urządzenia sanitarne oraz mobilne fotele teatralne.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments